تفاوت چپ دست‌ها با راست دست‌ها

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
28 شهریور 1401
LEFT-&-RIGHT-HANDS

آگاهی از راست دست بودن و چپ دست بودن افراد بر مبنای اولویت آنها در استفاده از دست در حین نوشتن ‏می‌باشد. ‏

دکتر نگاه شفیعی (داروساز)

چرا یک دست را بر دست دیگر ترجیح می‌دهیم؟

8 تا 15 درصد از مردم دنیا چپ دست هستند.

آگاهی از راست دست بودن و چپ دست بودن افراد بر مبنای اولویت آنها در استفاده از دست در حین نوشتن می‌باشد.

بر طبق نظریه Geshwind، عواملی که در تعیین  چپ دست یا راست بودن جنین موثرند عبارتند از:

 1. قرار گرفتن جنین در معرض مقدار هورمون تستسترون:

در صورتی که جنین در معرض حجم بالایی از هورمون تستسترون ( در ژن برخی افراد این هورمون زیاد ترشح می‌شود) قرار گیرد، رشد نیمکره چپ مغز سرکوب می‌شود.

بنابراین بیشتر نورون‌ها به سمت نیمکره راست مغز می‌روند و این امر باعث می‌شود که نیمکره راست مغز به عنوان مرکز نوشتاری فرد فعالیت کند و از آنجایی که نیمکره راست مغز، سمت چپ بدن را کنترل می‌نماید، فرد چپ دست خواهد شد.

 • دستی که به دهان جنین نزدیک‌تر باشد تمایل جنین را به استفاده از آن دست نشان میدهد: بنابراین اگر دست چپ جنین به دهان نزدیک‌تر باشد جنین چپ دست خواهد شد.
 • تاثیر محیط و شانس:

تاثیر شانس و تقلید از والدین نیز می‌تواند در تعیین انتخاب دست برای نوشتن موثر باشد. والدین چپ دست تمایل دارند که فرزندانی چپ دست داشته باشند.

 • ژنتیک:

بخشی از چپ دست یا راست دست بودن افراد ارثی است. ژن‌های متعددی در تعیین راست دست یا چپ دست بودن موثرند؛ عامل ژنتیک 25 درصد در انتخاب نوع دست برای نوشتار نقش دارد.

معایب چپ دست بودن

 • به دلیل آن که این افراد در معرض حجم بالایی از هورمون تستسترون قرار می‌گیرند، ریسک ابتلا به بیماری‌های خودایمنی، اختلال در یادگیری و لکنت زبان در آنها افزایش می‌یابد.
 • اعتقاد بر آن است که افراد چپ دست بیشتر از افراد راست دست مستعد بیماری‌های روانی می‌باشند.

مزایای چپ دست بودن

 • آزمون رانندگی:

چپ دست‌ها در آزمون رانندگی، موفقیت‌های بیشتری کسب می‌کنند. آمار نشان می‌دهد که 57 درصد از چپ دست‌ها در اولین دوره آزمون رانندگی قبول می‌شوند؛ در حالی که این آمار در راست دست‌ها 47 درصد می‌باشد. برخی از بهترین رانندگان جهان همانند Ayrton Senna و Valentino Rossi چپ دست هستند.

 • کسب درآمد:

آمار مرکز تحقیقات اقتصادی ایالات متحده آمریکا نشان می‌دهد که مردان چپ دست با تحصیلات دانشگاهی، 15 درصد بیشتر از همکاران راست دست خود کسب درآمد می‌کنند در حالی که این آمار در زنان چپ دست نسبت به همنوعان راست دست خود 5 درصد کمتر است.

 • تایپ کردن:

افراد چپ دست، نسبت به راست دست‌ها تایپیست‌های سریع‌تری هستند. تایپیست‌های چپ دست می‌توانند در حدود 3400 کلمه بر روی QWERTY Keyboard  تایپ کنند؛ در حالی که این رقم در راست دست‌ها به 450 کلمه می‌رسد. لازم به ذکر است که مخترع QWERTY Keyboard ، فردی به نام Christopher Latham Sholes است که خود او چپ دست بوده است.

 • توانایی حل مشکلات:

به دلیل آن که بیشتر وسایل مدرن برای راست دست‌ها ساخته شده‌اند و افراد چپ دست برای حل مشکلات خود نیاز به تفکر زیاد دارند در نتیجه توانایی آنها در حل مشکلات بالاتر است و جالب است بدانید که 5 رئیس جمهور آخر آمریکا به جز جورج بوش، چپ دست بودند.

 • ورزش:

چپ دست‌ها در ورزش‌های بوکس و تنیس، کریکت و شنا نسبت به راست دست‌ها موفق‌ترند.

 • خلاقیت و هنرهای بصری:

چپ دست‌ها در موسیقی، معماری و هنر موفق‌تر از راست دست‌ها هستند. زیرا چپ دست‌ها از سمت راست مغز خود که مرکز خلاقیت است بیشتر استفاده می‌کنند. در این زمینه آدم‌های سرشناس چپ دست عبارتند از: پیکاسو، لئوناردو داوینچی، میکل آنژ، آلبرت انشتین و بتهوون.

 • Multitasking (انجام همزمان چند کار):

چپ دست‌ها در انجام چند کار به طور همزمان، در مقایسه با راست دست‌ها موفق‌تر عمل می‌کنند. زیرا ارتباط بین دو نیمکره مغز آنها سریع‌تر و کارآمدتر است و در نتیجه پردازش اطلاعات در مغز آنها سریع‌تر انجام می‌شود.

مطالب مرتبط

روز جهانی اهدای خون-سایت-02-min

روز جهانی اهدای خون

هفته سلامت مردان

هفته جهانی سلامت آقایان: افزایش آگاهی و تشویق به زندگی سالم

Exercise-and-diabetes

ورزش و دیابت

Calcium

اهمیت مکمل های کلسیم

Foods to avoid in pregnancy

5 ماده غذایی که در دوران بارداری نباید مصرف شوند!