تاریخچه تاسیس

شرکت دارویی اکتوورکو

اکتوورکو

داستان اکتوورکو با تلاش های مرحوم دکتر مصطفی نراقی، فارغ‌التحصیل رشته داروسازی از دانشگاه تهران آغاز شد. دکتر نراقی در سال 1335 کار خود را در صنعت دارو شروع کردند و پس از کسب تجربه های ارزنده اقدام به تاسیس شرکت اکتوورکو در سال 1351 نمودند که در آن زمان فعالیت اصلی شرکت واردات دارو با هدف پوشاندن خلا ناشی از کمبود بسیاری ازاقلام دارویی در بازار ایران بود.

با آغاز جنگ تحمیلی و شرایط سخت کشور، اکتوورکو تلاش کرد تا با تامین داروهای مورد نیاز بتواند به سلامت هموطنان و نیاز کشور کمک کند. با پایان جنگ و هم‌زمان با دوران توسعه اقتصادی کشور، اکتوورکو نیز گسترش پیدا کرد. در این راستا مدیران شرکت تصمیم گرفتند که علاوه بر فعالیت در بخش دارویی در بخش غذایی نیز فعالیت داشته باشند؛ به این ترتیب مجموعه آماده لذیذ در سال 1379 تاسیس شد. 

پس از فوت دکتر نراقی، فرزندان ایشان رسالت پدر را ادامه دادند و با گسترش کارخانه های خود گروه اکتوورکو را تشکیل دادند و علاوه بر تولید محصولات برند خود، محصولات مهم ترین شرکت های داروسازی جهان را نیز برای عرضه در بازار ایران تولید کردند. 

امروز اکتوورکو از بزرگترین تولیدکنندگان دارویی بخش خصوصی در خاورمیانه است و  افزون بر 330 محصول دارویی را در 15 حوزه درمانی به دست بیش از 2000 متخصص پرتلاش ایرانی تولید می‌کند. این محصولات با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود. 

همکاری با شرکت مرک

به دلیل نیاز بالا به داروهای تزریقی باکیفیت در ایران، خط تولید این محصولات در ایران توسط مهندسان شرکت مرک آلمان و اکتوورکو طراحی و راه‌اندازی شد. اکتوورکو علاوه بر تولید محصولات مرک داروهای دیگری با برند خود را نیز تولید می‌کند.

اکتوور بایوتک

اکتوورکو از سال 1391 در حوزه تولید داروهای بایوتکنولوژی سرمایه گذاری کرد و حاصل این سرمایه گذاری احداث کارخانه Actover Biotech و تولید داروهای مورد نیاز مبتلایان به ام اس و سرطان است همچنین فاز دوم خط Biotech به منظور تولید داروهای بایوسیمیلار برای درمان سرطان و بیماری های خاص راه‌اندازی شد.

اکترو

در اکترو داروهای ضروری مورد نیاز برای مبارزه با سرطان با بالاترین کیفیت تولید می‌شود. محصولات این کارخانه قابلیت رقابت با کارخانه های تولید داروهای ضد سرطان (انکولوژی) اروپا را دارد.

آتی فارمد

کارخانه آتی فارمد به عنوان اولین کارخانه تولید کننده داروهای هورمونی گوناگون به ویژه در حوزه باروری و سلامت بانوان دارای GMP در ایران آغاز به کار کرد و محصولات دارویی آن علاوه بر ایران در بازارهای بین المللی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البرز زاگرس

البرز زاگرس اولین و تنها کارخانه تخصصی دارای استاندارد OEB5  می‌باشد، در این کارخانه محصولاتی تولید می‌شود که در پروسه تولید آن رعایت استاندارد ویژه تولید داروهای پر خطر الزامی است.

اکتوورکو در دوران همه گیری کرونا

با آغاز همه گیری کووید 19 اکتوورکو در کوتاه ترین زمان و بالاترین ظرفیت محصولات دارویی ضد ویروسی خوراکی و تزریقی مورد استفاده بیماران کرونایی را تولید و عرضه کرد؛ همچنین اکتوورکو با بهره‌گیری از توانمندی علمی و فناورانه و نیز اعتبار بین المللی خود موفق شد تولید تحت لیسانس واکسن اسپوتنیک را برای اولین بار در خاورمیانه در ایران آغاز نماید.