مراقبت از موها در دوران بارداری

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
10 دی 1401
Hair-Care-During-Pregnancy

در دوران بارداری، رشد موها بهتر شده و به طور کلی وضعیت موها به طور چشمگیری بهبود می‌یابد.

در دوران بارداری، رشد موها بهتر شده و به طور کلی وضعیت موها به طور چشمگیری بهبود می‌یابد. این موضوع حتی می‌تواند نه ماه انتظار برای تولد کودک را دلپذیرتر کند.

تغییرات موها

به صورت طبیعی، رشد مو سه مرحله اصلی دارد که عبارت‌اند از: رشد فعال، استراحت و ریزش. در طول این مراحل، هر روز 100 تار مو می‌ریزد. وقتی باردار هستید، ترشح هورمون‌ها افزایش پیدا می‌کند و باعث تغییر چرخه رشد مو می‌شود، به شکلی که در این دوران، موهای شما به خوبی رشد می‌کنند یا با سرعت عادی نمی‌ریزند و همچنان روی سرتان باقی می‌مانند.

به همین دلیل، موهایتان بلندتر یا ضخیم‌تر از قبل به نظر می‌رسند. تحقیقات حاکی از آن است که در دوران بارداری، قطر موها افزایش پیدا می‌کند و این امر باعث می‌شود آنها ضخیم‌تر به نظر برسند.

گاهی اوقات موهای زنان در دوران بارداری، مجعدتر یا صاف‌تر از قبل می‌شود. مکانیسم دقیق آن هنوز مشخص نیست. ممکن است هورمون‌های بارداری باعث تغییرشکل پیاز موها و در نتیجه تغییر ساختار تار مو شوند.

از مواد شیمیایی استفاده نکنید

اگر عادت دارید موهای خود را رنگ، هایلایت، فِر یا صاف کنید، احتمالا این سوال برای شما ایجاد می‌شود که آیا می‌توانید همین روند را در طول بارداری نیز ادامه دهید یا نه .

برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که در این دوران، موهای خود را رنگ یا فِر نکنید. برخی دیگر از آنها بر این باورند که می‌توان این روند را ادامه داد.

با این حال بیشتر متخصصان معتقدندکه پرهیز از مواد شیمیایی رنگ مو و… در سه ماهه اول بارداری لازم است و در ماه‌های بعد نیازی به این مراقبت‌های خاص نیست.

دلیل این تفاوت های جدی در نظرات پزشکان چیست؟

بررسی‌های خیلی کمی بر روی تاثیر رنگ و دیگر مواد شیمیایی مورداستفاده برای موهای زنان باردار انجام شده است، به همین دلیل امکان اینکه این مواد شیمیایی مضر از پوست سر جذب شده و به کودک منتقل شوند، همچنان وجود دارد.

بر اساس نظر متخصصان، با وجود اینکه هنوز به درستی نمی‌دانیم آیا مواد شیمیایی مورد استفاده در آرایش مو واقعا جذب بدن می‌شوند یا نه، با توجه به وجود منافذ زیادی در عمق پوست سر، همیشه این احتمال وجود دارد که مواد شیمیایی مضر از این طریق  جذب شوند.

این احتمال در مواقعی که پوست سر آسیب دیده، حتی بیشتر است. بنابراین بهتر است در دوران بارداری از مواد شیمیایی کمتری استفاده شود.

اگر در دوران بارداری، نگران استفاده از مواد شیمیایی هستید، اما به دلایلی مجبورید موهای خود را همچنان رنگ کنید، می‌توانید موهای خود را هایلایت کرده یا از رنگ موهای طبیعی استفاده کنید. اگر فقط در نظر دارید ریشه‌های خاکستری مو را بپوشانید، می‌توانید از حنا به عنوان یک راه حل طبیعی‌تر استفاده کنید .

در دوران بارداری، از روش کراتینه کردن برای صاف کردن موها استفاده نکنید، چرا که شامل ماده مضری به نام فرمالدئید است.

مراقبت از موها در بارداری

در طی بارداری نیازی به تغییر شامپو، نرم‌کننده، اسپری مو، ژل، موس یا نحوه سشوار یا استفاده از اتوی مو وجود ندارد، مگر اینکه دکتر برای شما شامپوی ضدشوره تجویز کرده باشد. در مورد مصرف شامپوهای دارویی با پزشک خود مشورت کنید.

به عنوان مثال استفاده از شامپوی ضدقارچ با تجویز پزشک اشکالی ندارد، اما شامپویی که حاوی کورتیزون است باید با تجویز متخصص زنان مصرف شود.

برخی از زنان باردار، نسبت به عطرها یا بوها بیش از حد حساس می‌شوند. با توجه به اینکه بیشتر محصولات مراقبت از مو معطر هستند، اگر بوی شامپو یا اسپری موی شما برایتان غیرقابل تحمل است، می‌توانید آن را با محصولاتی که معطر نیستند، عوض کنید.

مراقبت از موها پس از بارداری

باید انتظار داشته باشید که در طی چند ماه بعد از پایان بارداری این وضعیت شگفت‌انگیز در موهایتان، پایان پیدا کند. تمام موهایی که بیش از زمان نرمال روی سرتان باقی مانده‌اند در این زمان خواهند ریخت.

 3 تا 6 ماه پس از تولد کودک، موهای زنان به طور قابل توجهی می‌ریزد، در برخی از آنها، این مساله به صورت ملایم و در برخی دیگر به صورت شدیدتر  اتفاق می‌افتد. پس از طی این دوران، رشد موها و مقدار ریزش آنها به حالت معمول برمی‌گردد، . به همین دلیل نباید از مشاهده ریزش موها نگران شوید.

مطالب مرتبط

Foods to avoid in pregnancy

5 ماده غذایی که در دوران بارداری نباید مصرف شوند!

Stress management during exam

مدیریت استرس در دوره امتحانات

Pilates

ورزش پیلاتس

داروی آسم اکتوورکو

راهکارهای دارویی برای مقابله با آسم به مناسب روز جهانی آسم 2024

CFS

سندرم خستگی مزمن چیست؟