آن چه زبان شما در مورد سلامتی بدنتان می گوید

نویسنده:
تاریخ انتشار:
18 تیر 1401
tongue

ضایعات و زخم های دهانی می توانند سرنخی از آن چه دربدنتان اتفاق می افتد، به شما بدهد.

 

ضایعات و زخم های دهانی می توانند سرنخی از آن چه دربدنتان اتفاق می افتد، به شما بدهد.

عفونت ها، استرس، عوارض دارویی و حتی افزایش سن می تواند اثرات خود را بر روی زبان شما ایجاد کند. دقت کنید که زبان شما به شما چه می گوید و چه زمانی باید به پزشک یا دندانپزشک مراجعه نمایید.

لکه های سفید

لکه های سفید ممکن است یک عفونت قارچی (برفک) باشد؛ گاهی پس از یک دوره بیماری یا مصرف برخی داروها تعادل باکتری ها در دهان فرد بهم  می ریزد و منجر به بروز این لکه ها می شود.

اگر لکه های سفید به نظر شبکه ای می آیند، می تواند نشانه بیماری لیکن پلان باشد؛ به این معنی که سیستم ایمنی بدن به بافت های دهان حمله می کند.

اگر مناطق سفت، مسطح و سفید رنگی روی زبان ببینید که نمی توان آنها را از بین برد، ممکن است لکوپلاکی باشد، که گاهی با بروز سرطان در ارتباط است.

زبان مویی

اگر زبان شما پوششی شبیه خز سیاه، قهوه ای یا سفید دارد، ممکن است زبان مویی داشته باشید.

این “موها” پروتئین هایی هستند که برجستگی های طبیعی و کوچک زبان را به رشته های بلندتر تبدیل می کنند؛ طوری که غذا و باکتری در آن گرفتار می شود.

 این  برجستگی ها هنگام مسواک زدن یا خراشیدن زبان باید از بین برود. اگر لکه های سفید و مویی دارید که نمی توانید آن ها را بتراشید ممکن است لکوپلاکی موی دهانی باشد.

این  حالت می تواند برای افراد آلوده به ویروس هایی مانند Epstein-Barr یا HIV رخ دهد.

زبان سیاه

همان طور که گفته شد زبان مویی می تواند سیاه باشد. اما گاهی زبان پس از مصرف یک ضد اسید تیره می شود.

 در برخی افراد هنگامی که ماده ای به نام بیسموت با بزاق مخلوط شود، زبان را سیاه می کند. این  مورد البته بی ضرر است و با قطع مصرف دارو از بین می رود.

زبان توت فرنگی

زبان قرمز توت فرنگی می تواند نشانه اولیه بیماری کاوازاکی باشد؛ یک بیماری نادر و جدی که التهاب رگ های خونی در سراسر بدن را به دنبال دارد و اغلب در کودکان دیده می شود. تب مخملک هم گاهی همراه با زبان قرمز است.

احساس سوزش

اگر شما احساس می کنید زبان خود را با قهوه داغ سوزانده اید و طعم دهانتان فلزی یا تلخ است، ممکن است سندرم سوزش دهان داشته باشید.

این به معنای مشکل در اعصاب زبان می باشد. برخی از مشکلات سلامتی مانند خشکی دهان، عفونت ها، ریفلاکس معده و دیابت نیز ممکن است باعث احساس سوزش زبان شود.

در برخی افراد مواد اسیدی مانند آناناس، خمیر دندان، دهانشویه، آب نبات یا آدامس نیز دهانشان را می سوزاند.

زبان صاف

اگرروی زبان هیچ گونه برجستگی نباشد و قرمز و براق به نظر برسد، علت آن می تواند عفونت ها، بیماری سلیاک یا مصرف برخی داروها باشد.

البته اگر به مقدار کافی از مواد مغذی مانند آهن، اسید فولیک یا ویتامین های گروه B هم استفاده نکنید، ممکن است به آن مبتلا شوید.

اگر روی زبان هم مناطق صاف و هم ناهموار دارید، می تواند زبان جغرافیایی باشد.

لکه ها می توانند ایجاد شده و بعد از مدتی از بین بروند و گاهی اوقات دردناک یا همراه با سوزش باشند. این ضایعات اغلب بی ضرر هستند، اما می توانند با پسوریازیس یا لیکن پلان مرتبط باشند.

برجستگی های روی زبان

زیر زبان یک نقطه مشترک برای ایجاد زخم های شانکر است. برجستگی های کوچک، دردناک و مایل به قرمزی که خود به خود می آیند و می روند.

یک نقطه برجسته و دردناک در نوک زبان می تواند پاپیلیت لینگوال گذرا باشد که در صورت تحریک زبان  ظاهرمی  شود.

گاهی ویروس ها می توانند برجستگی هایی در نوک و یا اطراف زبان ایجاد کنند.

اگر یک توده در زیر زبان خود دارید که درد می کند و از بین نمی رود، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید؛ آنها شما را از نظر سرطان دهان معاینه می کنند.

مطالب مرتبط

Colon polyps

پولیپ روده

Glucosamine

تاثیر گلوکوزامین در سلامت مفاصل

اطلاع رسانی به پزشک

چرا باید لیست داروها و مکمل‌های مصرفی خود را به پزشک ارائه دهید؟

نوشته روی بلیستر (ورقه) داروها نشانه چیست؟

نوشته روی بلیستر (ورقه) داروها نشانه چیست؟

The impacts of sugar

تاثیر مصرف شکر بر سلامتی