مصرف دارو در دوران بارداری و شیردهی

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
07 شهریور 1402
Medicine-during-pregnancy

 دوران بارداری و شیردهی از زمان های ویژه برای خانم ها می باشد.

 دوران بارداری و شیردهی از زمان های ویژه برای خانم ها می باشد.

چه خانم هایی که جنینی را باردار هستند و چه خانم هایی که کودکی را در آغوش دارند و شیر می دهند،  تغییرات وسیع هورمونی، روحی و جسمی را تجربه می کنند.

مادران شیرده و باردار مانند تمام افراد جامعه ممکن است انواع مختلفی از بیماری ها را در این دوران تجربه کنند؛ در نتیجه آنها هم نیاز به درمان مناسب و دریافت دارو دارند.

مصرف داروها در دوران بارداری و شیردهی مساله مهم و اساسی است؛ زیرا در این دوران علاوه بر مادر که مصرف کننده دارو است، جنین و کودکی که در ابتدایی ترین روزهای زندگی خود می باشد در معرض این دارو قرار می گیرد و اثرات آن دارو را نیز تجربه خواهد کرد.

در مورد مصرف یا عدم مصرف دارو در این دوران همواره سوالات زیادی ذهن مادران را به خود مشغول می کند، سوالاتی مانند: 

  • اگر مادری قبل از این دوران دارو مصرف می کرده است باید تمام داروها را در این دوران قطع کند؟
  • آیا داروی بی خطر برای این دوران وجود دارد؟
  • آیا می توان از داروهای بدون تجویز پزشک نیز در این دوران استفاده کرد؟
  • آیا داروهای گیاهی در این دوران بی خطر هستند؟

قاعده کلی برای مصرف دارو در این دوران این است که مصرف تمام داروها، مکمل ها، داروهای گیاهی و داروهای بدون نسخه حتما باید با نظر پزشک معالج و داروساز صورت پذیرد.

اگر سابقه بیماری دارید و در حال مصرف دارویی هستید، چنان چه تصمیم به بارداری دارید، پزشک معالج خود را از این تصمیم مطلع سازید.

اگر چه بسیاری از داروها به همان منوال قبل ادامه پیدا می کنند، اما  ممکن است نیاز باشد بعضی از  داروهای  شما در این دوران تغییراتی داشته باشد.

اگر در حال مصرف دارویی هستید و متوجه بارداری شدید، در سریع ترین زمان ممکن در مورد ادامه مصرف دارو با پزشک معالج و متخصص زنان خود مشورت کنید.

به خاطر داشته باشیم که مصرف بسیاری از داروها در دوران بارداری و شیردهی بی خطر است و برای جنین و کودک ضرری ندارد، اما داروهایی نیز وجود دارند که نباید مصرف شوند؛ بعضی از داروها هم با توجه به شرایط مادر، جنین و سن بارداری در مورد مصرف یا عدم مصرف آن تصمیم گیری می شود.

اگر در شرایطی به پزشک معالج خود دسترسی نداشتید، می توانید برای مصرف داروها در دوران بارداری و شیردهی از پزشک داروساز مشورت بگیرید.

یا اگر تصمیم به تهیه دارو دارید حتما پزشک داروساز را در مورد بارداری و شیردهی خود مطلع کنید.

به این موضوع بسیار مهم توجه داشته باشید که برخلاف عقیده بسیاری از افراد که به غلط تصور می کنند داروهای گیاهی بدون عارضه هستند و می توان از آنها در دوران بارداری و شیردهی استفاده کرد، اما به هیچ عنوان بدون نظر پزشک معالج از ترکیبات گیاهی در این دوران استفاده نکنید.

پزشکان و داروسازان از فعالان سیستم سلامت هستند و می توانند نقش بسیار مهمی در راهنمایی شما برای مصرف بی خطر داروها در این دوران داشته باشند.

اول شهریور ماه روز بزرگداشت بوعلی سینا و روز پزشک، و هم چنین پنجم شهریور روز بزرگداشت زکریای رازی بزرگ و روز داروساز را به پزشکان و داروسازان عزیز تبریک می گوییم.

مطالب مرتبط

Foods to avoid in pregnancy

5 ماده غذایی که در دوران بارداری نباید مصرف شوند!

Stress management during exam

مدیریت استرس در دوره امتحانات

Pilates

ورزش پیلاتس

داروی آسم اکتوورکو

راهکارهای دارویی برای مقابله با آسم به مناسب روز جهانی آسم 2024

CFS

سندرم خستگی مزمن چیست؟