تفاوت های قهوه بدون کافئین (دی کف) با قهوه معمولی چیست؟

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
09 مهر 1402
decaf-coffee

دکتر لادن ادیب عشق (داروساز) قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است. بسیاری از مردم از نوشیدن قهوه لذت می برند، اما اغلب به دلایل شخصی یا سلامتی می خواهند مصرف کافئین خود را کاهش دهند. برای این افراد، قهوه بدون کافئین یک جایگزین مناسب محسوب می شود. قهوه بدون کافئین مانند قهوه معمولی است، با این تفاوت که کافئین آن کاهش یافته است. در این قهوه ها حداقل 97 درصد از کافئین حذف می شود. ارزش غذایی قهوه بدون کافئین تقریباً مشابه قهوه معمولی می باشد، اما ممکن است رنگ آن تغییر کند و طعم و بوی آن کمی ملایم تر شود. این قهوه ها با وجود کاهش میزان کافئین هم چنان خاصیت بهبود میزان هوشیاری را دارند، زیرا این قهوه ها کاملا عاری از کافئین نبوده و به طور معمول دارای حدود 3 میلی گرم کافئین در هر فنجان می باشند. میزان آنتی اکسیدان های این نوع قهوه ها کمی کمتر از قهوه های معمولی گزارش شده است؛ اما با این حال قهوه های بدون کافئین هم چنان سرشار از آنتی اکسیدان و مواد مغذی (منیزیم، پتاسیم و ویتامین ب) می باشند. آنتی اکسیدان ها برای پیشگیری از بیماری های قلبی، سرطان و دیابت مفید هستند. مزایای قهوه های بدون کافئین برای سلامتی نوشیدن قهوه با کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع دو همراه می باشد. برخی مطالعات نشان داده اند، که قهوه بدون کافئین می تواند موجب کاهش میزان آنزیم های کبدی شده و به سلامت کبد کمک کند. هم چنین نوشیدن قهوه بدون کافئین در پیشگیری از سکته های مغزی و بیماری های قلبی موثر است. نوشیدن قهوه در جلوگیری از کاهش قدرت ذهنی ناشی از افزایش سن، محافظت از سلول های عصبی و جلوگیری از زوال عقل (آلزایمر و زوال عقل) موثر است. احتمال بروز عوارض سوزش معده و ریفلاکس بعد از مصرف قهوه های بدون کافئین کمتر از قهوه های معمولی است. نوشیدن دو فنجان یا بیشتر از قهوه بدون کافئین در طول روز می تواند خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش دهد. مزایای قهوه های معمولی چه افرادی بهتر است از قهوه های بدون کافئین استفاده کنند؟ مصرف بیش از 400 میلی گرم کافئین در روز توصیه نمی شود. این میزان تقریبا معادل مصرف 4 فنجان قهوه در روز می باشد. مصرف زیاد کافئین می تواند موجب افزایش فشار خون و کاهش کیفیت خواب شود. هم چنین می تواند موجب تحریک بیش از حد سیستم عصبی، اضطراب، بی قراری، مشکلات…

دکتر لادن ادیب عشق (داروساز)

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های جهان است.

بسیاری از مردم از نوشیدن قهوه لذت می برند، اما اغلب به دلایل شخصی یا سلامتی می خواهند مصرف کافئین خود را کاهش دهند. برای این افراد، قهوه بدون کافئین یک جایگزین مناسب محسوب می شود.

قهوه بدون کافئین مانند قهوه معمولی است، با این تفاوت که کافئین آن کاهش یافته است. در این قهوه ها حداقل 97 درصد از کافئین حذف می شود.

ارزش غذایی قهوه بدون کافئین تقریباً مشابه قهوه معمولی می باشد، اما ممکن است رنگ آن تغییر کند و طعم و بوی آن کمی ملایم تر شود.

این قهوه ها با وجود کاهش میزان کافئین هم چنان خاصیت بهبود میزان هوشیاری را دارند، زیرا این قهوه ها کاملا عاری از کافئین نبوده و به طور معمول دارای حدود 3 میلی گرم کافئین در هر فنجان می باشند.

میزان آنتی اکسیدان های این نوع قهوه ها کمی کمتر از قهوه های معمولی گزارش شده است؛ اما با این حال قهوه های بدون کافئین هم چنان سرشار از آنتی اکسیدان و مواد مغذی (منیزیم، پتاسیم و ویتامین ب) می باشند.

آنتی اکسیدان ها برای پیشگیری از بیماری های قلبی، سرطان و دیابت مفید هستند.

مزایای قهوه های بدون کافئین برای سلامتی

نوشیدن قهوه با کاهش احتمال ابتلا به دیابت نوع دو همراه می باشد.

برخی مطالعات نشان داده اند، که قهوه بدون کافئین می تواند موجب کاهش میزان آنزیم های کبدی شده و به سلامت کبد کمک کند.

هم چنین نوشیدن قهوه بدون کافئین در پیشگیری از سکته های مغزی و بیماری های قلبی موثر است.

نوشیدن قهوه در جلوگیری از کاهش قدرت ذهنی ناشی از افزایش سن، محافظت از سلول های عصبی و جلوگیری از زوال عقل (آلزایمر و زوال عقل) موثر است.

احتمال بروز عوارض سوزش معده و ریفلاکس بعد از مصرف قهوه های بدون کافئین کمتر از قهوه های معمولی است.

نوشیدن دو فنجان یا بیشتر از قهوه بدون کافئین در طول روز می تواند خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش دهد.

مزایای قهوه های معمولی

  • اثربخشی بهتر برای رفع خستگی، افزایش هوشیاری و تمرکز؛
  • بهبود خلق و خو، زمان واکنش، حافظه و عملکرد ذهنی؛
  • افزایش سرعت متابولیسم و کمک به چربی سوزی؛
  • کاهش خطر ابتلا به افسردگی خفیف در خانم ها.

چه افرادی بهتر است از قهوه های بدون کافئین استفاده کنند؟

مصرف بیش از 400 میلی گرم کافئین در روز توصیه نمی شود. این میزان تقریبا معادل مصرف 4 فنجان قهوه در روز می باشد.

مصرف زیاد کافئین می تواند موجب افزایش فشار خون و کاهش کیفیت خواب شود.

هم چنین می تواند موجب تحریک بیش از حد سیستم عصبی، اضطراب، بی قراری، مشکلات گوارشی، تغییر الگوی ضربان قلب و مشکل در به خواب رفتن شود.

از این رو در صورت بروز علایم فوق، نوشیدن قهوه بدون کافئین می تواند جایگزین مناسبی باشد.

مصرف کافئین در خانم های باردار و در دوران شیردهی می بایست به حداقل برسد. از این رو توصیه می شود در صورت تمایل به نوشیدن قهوه در این دوران، از قهوه های بدون کافئین استفاده شود.

در صورت مصرف داروهایی که با کافئین تداخل دارند ، توصیه می شود نوشیدن قهوه های بدون کافئین جایگزین قهوه های معمولی شود.

قهوه یکی از سالم ترین و مفیدترین انتخاب ها در میان نوشیدنی هاست؛ با این حال، همه نمی توانند قهوه بنوشند زیرا کافئین ممکن است برای برخی افراد مشکلاتی ایجاد کند.

برای این گروه نوشیدن قهوه بدون کافئین راهی مناسب برای لذت بردن از قهوه بدون عوارض جانبی ناشی از کافئین زیاد است.

مطالب مرتبط

روز جهانی اهدای خون-سایت-02-min

روز جهانی اهدای خون

هفته سلامت مردان

هفته جهانی سلامت آقایان: افزایش آگاهی و تشویق به زندگی سالم

Exercise-and-diabetes

ورزش و دیابت

Calcium

اهمیت مکمل های کلسیم

Foods to avoid in pregnancy

5 ماده غذایی که در دوران بارداری نباید مصرف شوند!