مراقبت های پوستی لازم بعد از لیزر موهای زائد

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
30 شهریور 1401
Skin-care-after-laser

بعد از لیزر موهای زائد ممکن است احساس ناخوشایندی مثل آفتاب سوختگی داشته باشید. باید از پوست خود مراقبت کنید.

اقدامات اولیه

 1. بعد از لیزر موهای زائد ممکن است احساس ناخوشایندی مثل آفتاب سوختگی داشته باشید. ناحیه ای که لیزر کرده اید ممکن است قرمز شود و یا التهاب داشته باشد.کمپرس سرد روش آسانی برای التیام درد است. بلافاصله پس از لیزر می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.

کیسه کمپرس سرد را داخل حوله بپیچید و روی پوست بگذارید. اگر کیسه کمپرس سرد را به طور مستقیم روی پوست قرار دهید ممکن است بیشتر ملتهب شود.

حداقل سه بار در روز و هر بار به مدت 10 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید تا زمانی که دیگر احساس ناراحتی نداشته باشید. حداقل بین هر نوبت استفاده از کمپرس سرد یک ساعت فاصله لازم است. اگر برای مدت طولانی از کمپرس سرد استفاده کنید میزان جریان خون را در آن ناحیه کم کرده و روند بهبود را کند می کند.

2.برای برطرف کردن التهاب و قرمزی از ژل آلوئه ورا استفاده کنید.

 • ژل آلوئه ورا را در قسمتی بمالید که لیزر شده است. چند دقیقه صبر کنید تا جذب پوست شود. بعد از این که خشک شد می توانید اضافه ژل را با کمک یک حوله مرطوب پاک کنید. دو تا سه بار در روز این کار را تکرار کنید.

3. اگر با استفاده از کمپرس سرد و ژل آلوئه ورا بهتر نشدید از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید.

اگر بعد از 24 ساعت، درد همچنان ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید. بهتر است بعد از لیزر از قرص آسپرین استفاده نکنید.

محافظت از پوست بلافاصله پس از لیزر موهای زائد

 • خورشید بخش لیزر شده را تحریک می کند و ممکن است التهاب و قرمزی را تشدید کند. بهترین راه این است که پوست را در معرض نور مستقبم خورشید قرار ندهید.

بهتر است در این دوره از منابع مصنوعی اشعه UV، مانند دستگاه های سولاریوم، نیز استفاده نکنید تا هرگونه قرمزی و التهاب از بین برود و پوست التیام یابد.

حداقل به مدت دو هفته بعد از لیزر، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استقاده کنید.

 • تا زمانی که التهاب و قرمزی کاملا  برطرف نشده است، از قرار دادن پوست در معرض گرما و حرارت خودداری کنید. ناحیه ای که لیزر شده است را در معرض حرارت قرار دهید ممکن است بیشتر تحریک شود. حداقل تا 48 ساعت پس از لیزر، از آب داغ و یا سونا استفاده نکنید.
 • بعد از لیزر حداقل تا 48 ساعت از ورزش شدید خودداری کنید. بالا رفتن دمای بدن حین ورزش نیز می تواند باعث تحریک بیشتر پوست لیزر شده شود.

برای مراقبت های بعد از لیزر از محصولات مناسب استفاده کنید

 • از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید و محل لیزر را تمیز کنید. حتما باید پوست خود را تمیز کنید. می توانید به صورت طبیعی حمام کنید اما مواظب باشید که از آب سرد استفاده کنید.
 • بعد از لیزر، پوست حساس تر از حالت طبیعی می شود. هم چنین، پوست، به مرور که التیام پیدا می کند، خشک تر از قبل می شود. استفاده از مرطوب کننده پوست حساس خشکی پوست را کاهش می دهد و در عین حال باعث تحریک بیشتر پوست نمی شود.
 • بعد از اقدامات اولیه، در صورت لزوم، می توانید 2 تا 3 بار در روز از مرطوب کننده استفاده کنید. اما مراقب باشید و به آرامی مرطوب کننده را روی پوست بمالید درغیر این صورت، باعث تحریک بیشتر پوست می شوید.
 • اگر موهای صورتتان را لیزر کرده اید آرایش نکنید؛ چرا که ممکن است پوست ملتهب تر شود.
 • بعد از گذشت 24 ساعت، اگر قرمزی پوست برطرف شده است می توانید آرایش کنید.
 • بهتر است پس از لیزر از داروهای موضعی صورت، مانند کرم های ضدآکنه، استفاده نکنید. بعد از گذشت 24 ساعت، اگر قرمزی پوست برطرف شد می توانید از این نوع داروها استفاده کنید.

مطالب مرتبط

روز جهانی اهدای خون-سایت-02-min

روز جهانی اهدای خون

هفته سلامت مردان

هفته جهانی سلامت آقایان: افزایش آگاهی و تشویق به زندگی سالم

Exercise-and-diabetes

ورزش و دیابت

Calcium

اهمیت مکمل های کلسیم

Foods to avoid in pregnancy

5 ماده غذایی که در دوران بارداری نباید مصرف شوند!