آمادگی برای شیوع سه‌گانه ویروس‌های تنفسی

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
10 آبان 1402
Tripledemic Vaccine

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها(CDC) اعلام کرده است که خود را برای زمستانی با پاندمی سه ویروس آماده کنید.

تالیف و ترجمه: دکتر مرجان غیاثوند (دکترای میکروبیولوژی)

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها(CDC) اعلام کرده است که خود را برای زمستانی با پاندمی سه ویروس آماده کنید.

درحالی که که در تابستان امسال با موجی از گرما مواجه بودیم، دکتر مندی کوهن(Dr. Mandy Cohen) مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، از شروع انفلوآنزا سه گانه در زمستان خبر می دهد.

کوهن در مصاحبه ای گفت: ما سه ویروس کوید، انفلوآنزا و ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV)را خواهیم داشت. ما باید مطمئن شویم که مردم از آن آگاه باشند و بدانند برای محافظت از خود چه کاری انجام دهند.

سه تهدید ویروسی متمایز کووید19، انفلوآنزا، و ویروس سنسیشیال تنفسی، در ماه های پاییز و زمستان به اوج خود می رسند.

 RSVیک ویروس تنفسی شایع و بسیار مسری است که علائمی شبیه سرماخوردگی ایجاد می کند.

بیشتر بچه ها تا دو سالگی در معرض این ویروس قرار می گیرند، که درجه ای از مصونیت ایجاد می کند و باعث می شود موارد ابتلای آینده کمتر دردسر ساز شود. به طور معمول کودکان و بزرگسالان (که هنوز هم می توانند به این ویروس مبتلا شوند) ظرف یک یا دو هفته بهبود می یابند.

برای یک کودک  سالم با داشتن سن کمتر از 2 سال، مبتلا شدن به  این ویروس می تواند خطر بستری شدن در بیمارستان را افزایش دهد.

در سال 2022 ویروس RSV و شیوع ابتلا کودکان خردسال به آن به قدری بود که بستری شدن هفتگی کودکان در بیمارستان های آمریکا به بالاترین سطح خود رسید.

هم چنین  ویروس انفلوآنزا که معمولا در ماه های فوریه (بهمن) به اوج خود می رسد نیز نرخ بستری شدن را به بالاترین سطح خود در یک دهه گذشته رسانده است.

با توجه به اینکه در دوران همه گیری کووید 19 قوانین قرنطینه و محدودیت فاصله گذاری اجتماعی اجرا شد، خیلی از افراد در معرض این ویروس نبوده اند و ایمنی بدن افراد نسبت به آن کامل نیست؛ بنابراین احتمال ابتلا به ویژه در کودکان بالا می رود.

گسترش هر سه ویروس در حال حاضر کم است، اما بررسی های  CDCافزایش جزئی در تست های مثبت کووید و مراجعه بیماران به بخش اورژانس را نشان داده است.

گونه های فرعی اومیکرون XBB هم چنان جزء شایع ترین اشکال کووید هستند؛ اگر چه سازمان بهداشت جهانی یک نسخه جدید از گونه XBB  به نام EG.5 را شناسایی کرده که شیوع آن در سرار جهان و آمریکا در حال افزایش است.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که هیچ شواهدی موجود نیست که نشان دهد این ویروس باعث ایجاد بیماری شدید تر می گردد . کوهن گفت: “که تا کنون این سویه در برابر واکسن کووید، مستعد باقی مانده است. “

برای اولین بار در پاییز2023، آمریکا به واکسن هایی برای ویروس RSV دسترسی خواهد یافت.

در اواخر سال 2022، با افزایش شدید و غیر منتظره عفونت های RSV، نوزادان و خردسالانی که در طول قرنطینه کووید 19در معرض ویروس قرار نگرفته بودند، در بیمارستان بستری شدند.

در 17 ژوئیه، سازمان غذا و دارو تزریق آنتی بادی مونوکلونال را برای کمک به جلوگیری و پیشگیری از ویروس  RSVبرای کودکان تا دو سال تایید کرد. برخلاف واکسنی که بدن را وادار به ساخت آنتی بادی می کند، این واکسن با رساندن آنتی بادی های ضد RSV به طور مستقیم به جریان خون، بدن را در برابر این بیماری ایمن می سازد.

از آنجایی که این واکسن هنوز در دسترس عموم قرار نگرفته، بهترین راه پیشگیری از ابتلا می باشد.

بنابراین، اگر علائمی شبیه به سرماخوردگی دارید،  باید از تماس با نوزادان و کودکان زیر 2 سال اجتناب کرده  و سعی کنید بهداشت فردی، مثل شستن دست و ماسک زدن در مکان های شلوغ، را رعایت کنید.

مطالب مرتبط

Foods to avoid in pregnancy

5 ماده غذایی که در دوران بارداری نباید مصرف شوند!

Stress management during exam

مدیریت استرس در دوره امتحانات

Pilates

ورزش پیلاتس

داروی آسم اکتوورکو

راهکارهای دارویی برای مقابله با آسم به مناسب روز جهانی آسم 2024

CFS

سندرم خستگی مزمن چیست؟