توصیه‌هایی برای حفظ سلامتی

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
16 آذر 1401
Staying-Healthy-During-the-Holidays

در این مقاله چند توصیه کلی برای حفظ سلامتی در تعطیلات ارائه می‌شود.

 در تعطیلات نوروز

شاید در تعطیلات نوروز، بیشترین زمان خود را در داخل منزل و در آرامش، به استراحت بپردازید و غذاهایی گرم و مغذی صرف کنید.

با این حال، حتی در تعطیلات هم کارهای زیادی مانند رفتن به مهمانی و دورهمی خانوادگی وجود دارد که باعث می‌شود از محصولات شکری، غذاهای پرکالری و نوشیدنی‌ها بیشتر استفاده  کنید.

در ایام تعطیل شبها به طور معمول از منزل خارج می‌شوید، در حالی‌که بهتر است در خانه  مانده، استراحت و تجدید انرژی کنید یا به همراه دوستان اوقات را در منزل بگذرانید.

پس به این جنبه از دوران رویایی تعطیلات توجه داشته و سعی کنید تعادل خود را بازیابید.

در اینجا چند توصیه کلی برای حفظ سلامتی در تعطیلات ارائه می‌شود:

1- هوشیار باشید و با بدن خود عادلانه رفتار کنید. بسیاری از ما می‌توانیم از عادات بد غذایی دوری کنیم، ولی در صورت زیاده‌روی، ممکن است دچار مشکل شویم. پس بهتر است در تعطیلات، تعادل غذایی را حفظ کنیم.

2-تعطیلات زمان خوبی برای بهبود روابط با خانواده است.  حمایت عاطفی خانواده، احساس رضایتی ایجاد می‌کند که باعث کاهش پرخوری و افراط در ایام تعطیل می‌شود.

3-خلاقیت به خرج دهید. برای بهبود سلامتی خود، در تعطیلات می‌توانید کارهایی مانند ماساژدرمانی، خوردن غذاهای سالم و انجام فعالیت‌های جدید را امتحان کنید.

4-اصول سلامتی خود را حفظ کنید. این اصول شامل تغذیه خوب، ورزش منظم، خواب کافی و نداشتن استرس (همراه با ارتباط موثر با خانواده، دوستان و همکاران) می باشد.

5-استفاده از غذاهای مناسب که انرژی و مواد مغذی موردنیاز بدن را تامین کنند. در ماه‌های سرد سال، خوردن غذاهایی که گرما تولید می‌کنند مانند غلات، حبوبات پخته شده، کدو، آجیل، دانه‌ها و غذاهای حاوی پروتئین بسیار موثر است.  همچنین، غذاهای حاوی سیر، پیاز و زنجبیل و فلفل‌های انرژی‌زا مانند فلفل قرمز باعث افزایش جریان خون و انرژی می شوند. توجه داشته باشید که چه چیزی برای شما مناسب است.

6-ورزش کردن در هر فصلی لازم است. یوگا و حرکات ورزشی که انعطاف‌پذیری بدن را بهبود می‌بخشند،  باعث حفظ جوانی و نشاط می‌شوند. به یاد داشته باشید تا زمانی که ستون فقرات شما انعطاف‌پذیر است، جوان هستید. استفاده از وزنه و انجام ورزش‌های هوازی برای متناسب و قوی ماندن بدن ضروری بوده و به تقویت سیستم ایمنی و جریان خون کمک می‌کنند. یک بدن سرزنده و سالم، به‌ندرت دچار بیماری می‌شود. همچنین مدیتیشن و داشتن یک خواب آرامش‌بخش نیز می‌تواند در حفظ سلامتی شما موثر باشد.

7-استفاده از مکمل‌های غذایی می‌تواند به تقویت سلامتی شما کمک کند. مواد مغذی تقویت‌کننده سیستم ایمنی مانند اکیناسه، در برابر بیماری‌های معمول، از بدن محفاظت می‌کنند.

دریافت مقدار موردنیاز روزانه ویتامین های C  و E به همراه سِلنیوم و روی، می‌تواند در حفاظت از سیستم ایمنی و زدودن مواد سمی از بدن مفید باشد.

8-مطمئن سفر کنید. در تعطیلات نوروز، با کسب آمادگی لازم و رعایت احتیاط، سفر امنی خواهید داشت. برای سفر خود برنامه‌ریزی کنید، خوب غذا بخورید و از کم شدن آب بدن جلوگیری کنید. آب و میان‌وعده مناسب در طول سفر (در هواپیما یا اتومبیل) همراه خود داشته باشید. برخی مکمل‌های غذایی مانند سیر و ویتامین C  را همراه داشته باشید، چرا که در مواجهه با میکروب ها از بدن محافظت می‌کنند. عواملی مانند  استرس، کمبود مواد مغذی در بدن، مصرف بیش از حد شکر و نوشیدنی‌های الکلی و فعالیت بیش از حد، باعث تضعیف سیستم ‌ایمنی خواهند شد، اما عواملی مانند خواب کافی، رژیم‌ غذایی سالم، ورزش مرتب و احساس عشق و قدردانی می‌توانند سیستم‌ایمنی بدن را تقویت کنند.

9-از آنجایی که تعطیلات نزدیک است بهتر است اکنون استراحت کنید. تمام انرژی خود را قبل از ایام تعطیل مصرف نکنید. شما به گرما و انرژی درونی خود برای مقابله با آسیب‌ها و بیماری‌های احتمالی حین تعطیلات نیاز دارید، پس بهتر است انرژی خود را ذخیره کنید.

در انتها به صورت خلاصه  5 روش کلیدی برای حفظ سلامتی در تعطیلات نوروز ارائه می‌شود:

  • سعی کنید در ساعات پایانی شب، غذای زیاد نخورید.
  • مقدار زیادی آب بنوشید.
  • به طور‌مرتب ورزش کنید.
  • غذا را خوب بجوید و سعی کنید آرام‌تر غذا بخورید.
  • سبزیجات بیشتر را در رژیم‌غذایی خود بگنجانید.

مطالب مرتبط

Foods to avoid in pregnancy

5 ماده غذایی که در دوران بارداری نباید مصرف شوند!

Stress management during exam

مدیریت استرس در دوره امتحانات

Pilates

ورزش پیلاتس

داروی آسم اکتوورکو

راهکارهای دارویی برای مقابله با آسم به مناسب روز جهانی آسم 2024

CFS

سندرم خستگی مزمن چیست؟