محصولات آرایشی و حساسیت پوستی

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
06 آذر 1401
sensitive-skin

محصولات آرایشی می‌توانند تحریک پوستی یا واکنش آلرژیک ایجاد کنند. مشکلات ناشی از محصولات آرایشی، ایجاد راش تا واکنش‌های آلرژیک شدید را شامل می‌شود.

محصولات آرایشی می‌توانند تحریک پوستی یا واکنش آلرژیک ایجاد کنند. تحقیقی که در سال 2010 انجام شده، نشان داده که بیش از یک سوم افراد، حداقل یک بار نسبت به مواد موجود در محصولات آرایشی واکنش پوستی داشته‌اند.

مشکلات ناشی از محصولات آرایشی، ایجاد راش تا واکنش‌های آلرژیک شدید را شامل می‌شود. ممکن است علایم آن بلافاصله پس از استفاده از یک محصول آرایشی جدید یا پس از استفاده از لوازم آرایشی که سال‌ها از آن استفاده می‌کردید (و مشکلی نداشتید)، ظاهر شوند.

دو نوع واکنش پوستی به محصولات آرایشی وجود دارد. نوع اول، درماتیت تماسی تحریک‌کننده است و زمانی اتفاق می‌افتد که عاملی به پوست شما آسیب برساند. در این نوع واکنش، پوست‌تان در موضع استعمال محصول آرایشی دچار قرمزی، سوزش یا خارش پوستی می‌شود. همچنین ممکن است پوست‌تان تاول بزند و یا در صورتی‌که موضع را بخارانید، ترشح داشته باشد.

نوع دیگر واکنش پوستی به محصولات آرایشی، سیستم ایمنی شما را درگیر می‌کند و درماتیت تماسی آلرژیک خوانده می‌شود و علایم آن شامل قرمزی، ورم، خارش و کهیر است. واکنش آلرژیک می‌تواند در هر قسمتی از بدن شما ظاهر شود، اما معمولا علایم آن در نواحی صورت، لب‌ها، چشم‌ها، گوش‌ها و گردن ظاهر می‌شود.

این دو نوع حساسیت پوستی، از هم جدا نیستند و ممکن است واکنش پوستی شما به محصولات آرایشی، ترکیبی از هر دوی آنها باشد.

اسانس‌ها و مواد نگهدارنده

غالبا اسانس‌ها و مواد نگهدارنده، علت اصلی بروز واکنش‌های پوستی، هستند. حتی محصولاتی که بدون بو خوانده می‌شوند هم ممکن است حاوی مواد معطری باشند که بوی ترکیبات شیمیایی را می‌پوشاند. تنها محصولاتی که روی برچسب آنها “بدون اسانس” قید شده، فاقد این ترکیبات هستند.

تقریبا هر محصول آرایشی که حاوی آب است، باید مقداری مواد نگهدارنده نیز داشته باشد. شایع‌ترین مواد نگهدارنده عبارتند از: پارابن، ایمیدازولیدینیل اوره، کواترنیم 15،DMDM  هیدانتویین، فنوکسی‌اتانول، متیل کلرو ایزوتیازولینون و فرمالدئید.

حساسیت پوستی به محصولات آرایشی

محصولات آرایشی که حاوی آلفا هیدروکسی اسید  (AHA)هستند، می‌توانند برای برخی افراد، مشکلاتی از قبیل قرمزی، ورم، تاول و خارش ایجاد کنند، خصوصا در مورد محصولاتی که حاوی AHA  بالاتر از 10 درصد هستند.

کرم‌ها و سرم‌های ضدچروکِ حاوی ترتینوئین نیز می‌توانند در برخی افراد، درماتیت تماسی تحریک‌کننده ایجاد کنند. بسیاری از افراد به ضدآفتاب‌ها حساسیت دارند و تقریبا تمام محصولات ضدآفتاب می‌تواند برای آنها واکنش پوستی ایجاد کند. اگر این مساله در مورد شما هم صدق می‌کند، برای محافظت از پوست خود در برابر آفتاب، با متخصص پوست مشورت کنید.

درمان واکنش‌های پوستی

بهترین روش این است که استفاده از هر نوع محصولی که باعث ایجاد حساسیت پوستی شده را فورا متوقف کنید. این کار می‌تواند برای رفع مشکل کافی باشد. هرگز بدون مشورت با پزشک، از پمادهای کورتون استفاده نکنید، زیرا آنها می‌توانند باعث نازک شدن پوست وایجاد لک روی پوست شما شوند.

چطور می‌توان از حساسیت پوستی به محصولات آرایشی پیشگیری کرد؟

  • از محصولات آرایشی که تعداد ترکیبات تشکیل‌دهنده کمتری دارند، استفاده کنید.
  • قبل از استفاده از هر نوع محصول آرایشی، ابتدا آن را روی بازوی‌تان تست کنید. به این صورت که مقدار کمی از آن محصول را روی قسمت داخلی بازوی خود بمالید و 48 تا 72 ساعت صبر کنید. اگر قرمزی، ورم، خارش یا سوزش احساس کردید، از آن محصول استفاده نکنید.
  • همیشه عطر را به لباس خود بزنید، نه مستقیما روی پوست. این کار خطر تداخل عطر با سایر محصولات آرایشی و بروز حساسیت را کاهش می‌دهد.
  • اگر روی برچسب محصولات آرایشی عباراتی نظیر «حساسیت‌زایی اندک»، «تست‌شده توسط متخصص پوست» یا «عدم ایجاد تحریک پوستی» نوشته شده باشد، باز هم نمی‌توان مطمئن بود که با مصرف آن دچار واکنش نشوید، چرا که پاسخ بدن افراد مختلف به ترکیبات موجود در محصولات آرایشی با هم متفاوت است.

مطالب مرتبط

Nail Abnormalities

بیماری های ناخن

Foods to avoid in pregnancy

5 ماده غذایی که در دوران بارداری نباید مصرف شوند!

Stress management during exam

مدیریت استرس در دوره امتحانات

Pilates

ورزش پیلاتس

داروی آسم اکتوورکو

راهکارهای دارویی برای مقابله با آسم به مناسب روز جهانی آسم 2024