تست‌های غربالگری برای زنان

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
23 آذر 1401
screening-tests

تست‌های غربالگری برای تشخیص بیماری‌های پنهان (حتی در افراد سالم) طراحی شده‌اند.

تست‌های غربالگری برای تشخیص بیماری‌های پنهان (حتی در افراد سالم) طراحی شده‌اند.

غالبا متخصصان در مورد زمان شروع آزمون‌های غربالگری، اینکه چند وقت یک‌بار این تست‌ها باید انجام شوند و تا چه زمانی باید ادامه پیدا کنند اتفاق نظر ندارند.

در ادامه، توصیه‌های “کارگروه خدمات پیشگیری ایالات‌متحده در ارتباط با انجام تست‌های غربالگری در زنان آورده شده است. به یاد داشته باشید که فواید و خطرات آزمون‌های غربالگری و پروسه انجام آنها، با افزایش سن تغییر می‌کند.

ممکن است پزشک به شما کمک کند که توصیه‌های زیر را بر اساس سوابق خانوادگی و سلامتی شما، سن و امید به زندگی به کار گیرید.

تراکم استخوان

در 65 سالگی یا بالاتر از آن، حداقل یک‌بار باید این آزمایش را انجام دهید. اگر سن شما کمتر از 65 سال است، لازم است در مورد انجام یا تکرار آن، با پزشک یا پرستار مشورت کنید.

سرطان سینه

انجام ماموگرافی، هر دو سال یک‌بار برای زنانی که در سنین 50 تا 74 قرار دارند، باید انجام شود. اگر سن شما 75 یا بالاتر از آن است، از پزشک یا پرستار در مورد ضرورت ادامه آزمایش ماموگرافی سوال کنید.

سرطان گردن رحم

انجام آزمون پاپ‌اسمیر، هر سه سال یک‌بار برای زنان 21 تا 29 سال که رحم دارند (رحم با جراحی برداشته نشده) توصیه می‌شود.

از 30 تا 65 سالگی، لازم است پاپ‌اسمیر و تست پاپیلوما ویروس انسانی (HPV) هر پنج سال یک‌بار انجام شود. اگر شما 65 ساله یا بالاتر از آن هستید، باید در مورد ادامه انجام تست‌ها، از پزشک یا پرستار سوال کنید.

سرطان کولورکتال

انجام این تست برای زنانی که بین سنین 50 تا 75 هستند، توصیه می‌شود. در مورد مسائلی مانند اینکه چه نوع تست غربالگری (آزمایش وجود خون مخفی در مدفوع، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی) یا ترکیبی از این تست‌ها باید در مورد شما انجام شود، چند وقت یک‌بار لازم است آنها را انجام دهید و آیا لازم است انجام این تست‌ها پس از 75 سالگی نیز ادامه پیدا کند، باید با پزشک مشورت کنید.

سرطان ریه

اگر شما بین 55 تا80 سال هستید و به مدت 30 سال، روزانه حداقل 1 بسته سیگار استعمال کرده‌اید، اگر همچنان سیگار می‌کشید یا از زمان ترک سیگار شما کمتر از 15 سال گذشته است، آزمایش سالانه ریه با روش سی‌تی اسکن با دوز پایین برای شما توصیه می‌شود.

عفونت‌های قابل‌انتقال از طریق رابطه جنسی (کلامیدیا، سوزاک، سیفلیس)

افراد متاهل و باردار باید سالانه از نظر ابتلا به این عفونت‌ها چک شوند.

غربالگری دیابت

اگر فشارخون شما بالاتر از 135/80 است یا در صورتی که برای فشارخون بالا، دارو مصرف می‌کنید، باید آزمایش غربالگری دیابت را انجام دهید.

فشارخون

اگر فشارخون شما در محدوده نرمال است (کمتر از 120/80) حداقل هر 2 سال یک‌بار مجددا فشار خونتان را چک کنید. در صورتی که فشار خون‌تان بالاتر از حد نرمال است (بین 120/80 و 139/89) باید یک‌بار در سال آن را آزمایش کنید.

پروفایل چربی (مجموع کلسترول، LDL، HDL و تری گلیسیرید)

با آغاز 20 سالگی، زنانی که در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی قرار دارند، پروفایل چربی خونشان باید به صورت منظم مورد بررسی قرار بگیرد.

 

مطالب مرتبط

Foods to avoid in pregnancy

5 ماده غذایی که در دوران بارداری نباید مصرف شوند!

Stress management during exam

مدیریت استرس در دوره امتحانات

Pilates

ورزش پیلاتس

داروی آسم اکتوورکو

راهکارهای دارویی برای مقابله با آسم به مناسب روز جهانی آسم 2024

CFS

سندرم خستگی مزمن چیست؟