تکنیک‌هایی برای کسب موفقیت در امتحانات

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
08 آذر 1401
sucess-in-exams

برای کسب موفقیت بیشتر در امتحانات توصیه های این مقاله را دنبال کنید.

فصل امتحانات فرا رسیده و زمان محدودی برای مرور موضوعاتی که آموخته‌اید، فرصت دارید.

بنابراین بهتر است برای کسب موفقیت بیشتر  به توصیه‌های زیر عمل کنید:

مطالعه را زودتر شروع کنید. به این ترتیب بهتر می‌توانید بر موانع پیش‌بینی نشده‌ای که در مسیر مطالعه و مرور مطالب برای شما اختلال ایجاد می‌کنند، غلبه کنید. در نظر داشته باشید که روش مطالعه شب امتحانی، برای همه دانش‌آموزان و دانشجویان موثر نیست و معمولا باعث ایجاد استرس می‌شود. بنابراین بهتر است برنامه مدیریت زمانی را تا حد امکان با جزئیات طراحی کرده و به طور دقیق مشخص کنید که هر روز چه مطالبی را باید بخوانید و چند ساعت برای مطالعه کافی می باشد؛ بین ساعات مطالعه نیز یک وقت استراحت مشخص کنید تا دچار استرس و خستگی نشوید.

بهترین روش مطالعه برای شما کدام است. شیوه یادگیری هر کسی با دیگران متفاوت است. بعضی از افراد با خط کشیدن زیر نمودارها و مطالب مهم و بعضی دیگر با یادداشت برداری، مطالب را بهتر یاد می‌گیرند. برخی افراد زمانی یادگیری بالاتری دارند که فردی دیگر مطالب درسی را از روی کتاب برای آنها بخواند یا مرور کند. مرور مطالب درسی، یک فرآیند کاملا شخصی است؛ بنابراین قبل از انتخاب روش مطالعه، چند روش را امتحان کنید. به این ترتیب، می‌توانید هوشیارانه‌تر به مطالعه و مرور مطالب بپردازید. همچنین بهتر است برنامه مطالعه خود را متناسب با بهترین زمان برای یادگیری‌ خود تنظیم کنید.

محیط مناسب برای یادگیری. شاید خیلی‌ها به شما بگویند که مطالعه در کتابخانه، مفیدتر از مطالعه در خانه است. عده‌ای دیگر می‌گویند زندانی شدن در اتاق، بهترین راه برای مطالعه دروس می‌باشد. پس محیط مناسب خود را برای مطالعه تعیین کنید. تغییر محل نیز می‌تواند مطالعه را برای شما جذاب‌تر کند.

بهتر است هنگام مطالعه، لباس راحت به تن کنید و مقداری آب و خوراکی سالم کنار دست‌تان باشد.

جدی باشید. شاید مطالعه مطالب درسی، فعالیت مورد علاقه شما نباشد، اما باید در این کار جدی باشید. تمام عواملی که حواس شما را پرت می‌کند را از اطراف خود بردارید و فقط بر جدول زمانی امتحانات تمرکز داشته باشید. استفاده از تلفن همراه و فضای مجازی را نیز محدود کنید.

تمرین، تمرین و تمرین. نحوه مطالعه شما باید به صورتی باشد که بتوانید در امتحانات از دانش خود به بهترین شکل استفاده کنید. مرور نمونه سوالات امتحانی می‌تواند مفید باشد. هر چه بیشتر تمرین کنید، بهتر متوجه می‌شوید که اساتید چه سوالاتی مد نظرشان است و بیشتر روی مطالعه همان مباحث تمرکز خواهید کرد. اگر چند سوال اول را به درستی پاسخ ندادید، ناامید نشوید. به یاد داشته باشید تمرین زیاد در هر کاری باعث شده در آن کار متخصص و ماهر شوید.

چند روش غیرمعمول برای مطالعه دروس

  • فایل صوتی مربوط به تاریخ‌ها، نقل قول‌ها و فرمول‌های مهم در مطلبی که مطالعه می‌کنید را ضبط کرده و وقتی بیرون می‌روید به آنها گوش دهید.
  • وقتی مطلب خاصی را مطالعه می‌کنید، از عطر مخصوصی استفاده کرده و در روز امتحان نیز از همان عطر استفاده کنید. چرا که استفاده از بو یا طعم مشابه در زمان مطالعه و هنگام آزمون، باعث فعال شدن حافظه در زمان امتحان می‌شود.
  • مطالب مختلف را با صدای بلند و با لحن‌ها یا لهجه‌های متفاوت تلفظ کنید. به این ترتیب، وقتی سعی می‌کنید آنها را به یاد بیاورید، یاد آن لهجه یا لحن خاص افتاده و مطلب را بهتر به خاطر می‌آورید.
  • یادداشت‌ برداری را به شکل‌های متفاوت مانند متن روزنامه، نامه و یا به شکل تصویری انجام دهید. توجه داشته باشید که نباید زمان زیادی را برای این کار صرف کنید و نیازی به طراحی و نوشتن هنرمندانه نیست؛ چرا که منظور از این روش، ارائه اطلاعات به شکلی متفاوت است.
  • برای یکی از دوستان خود که در حال مطالعه واحد درسی دیگری است، مطالبی که مطالعه می‌کنید را توضیح دهید. بیان مطالب برای شخص دیگر باعث می‌شود مطالبی که مطالعه کرده‌اید، در ذهن‌تان برجسته‌تر شود.
  • از مطالبی که مطالعه کرده‌اید، یادداشت‌هایی (بر روی کاغذ چسبان) تهیه کنید و آنها را همه جای خانه بچسبانید. وقتی اطراف خود را با نوت‌ها و یادداشت‌ها احاطه کنید، مجبور می‌شوید آنها را به خاطر بسپارید.

مطالب مرتبط

Importance of mental health

عوامل تهدید کننده سلامت روان

Glucosamine

تاثیر گلوکوزامین در سلامت مفاصل

اطلاع رسانی به پزشک

چرا باید لیست داروها و مکمل‌های مصرفی خود را به پزشک ارائه دهید؟

نوشته روی بلیستر (ورقه) داروها نشانه چیست؟

نوشته روی بلیستر (ورقه) داروها نشانه چیست؟

The impacts of sugar

تاثیر مصرف شکر بر سلامتی