ترک سیگار

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
10 دی 1401
quit-smoking

لازمه عملی کردن تصمیم به ترک سیگار، ایجاد تحولاتی در شیوه تفکر، تغذیه و سبک زندگی شماست.

توصیه‌هایی برای روزهای سخت اول

اقدام برای ترک سیگار، یکی از بهترین تصمیماتی است که می تواند شما را در مسیر زندگی سالم قرار دهد. لازمه عملی کردن این تصمیم، ایجاد تحولاتی در شیوه تفکر، تغذیه و سبک زندگی شماست.

ممکن است عملی کردن این تصمیم، در ابتدا کمی سخت به نظر برسد، اما نتیجه ای که حاصل می کنید حقیقتا لذتبخش است.

بعد از ترک سیگار، بوی بد‌دهان، سرفه و تنگی نفس از بین می‌رود، مزه غذاها را بهتر درک می‌کنید، حس بویایی و چشایی شما بهبود پیدا می‌کند و  در کل حس بهتری نسبت به خود و زندگی‌تان پیدا می‌کنید.

با این حال، تحمل روزهای اول ترک سیگار کمی سخت است، اما توصیه‌های زیر به شما کمک می‌کند تا بتوانید این روزها را راحت‌تر تحمل کنید.

وعده‌های کوچک

نوشیدن آرام‌آرام آب سرد با استفاده از نی می‌تواند جایگزین حس کشیدن سیگار باشد. به علاوه این کار باعث ترشح هورمون دوپامین (ماده شیمیایی که تحمل احساسات  منفی را برای شما آسان می‌کند) در مغز می‌شود.

خوردن وعده‌های غذایی کوچک  نیز می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید بر وسوسه سیگار کشیدن غلبه کنید. بهتر است غذاهای سالم و کم‌حجم بخورید تا از اضافه‌وزن در امان بمانید.

به پاداش‌های فوری توجه کنید

 از تغییرات مثبتی که به دنبال ترک سیگار در زندگی شما ایجادشده، لیستی تهیه کنید. احساس کنترل بیشتر برروی زندگی، ذخیره کردن پول، قوی‌تر شدن حس بویایی، بهبود حس چشایی و احساس افزایش انرژی از جمله مزایایی است که ترک سیگار برای شما به ارمغان می‌آورد.

هر موقع حس کردید میل شدیدی به کشیدن سیگار دارید، به این لیست نگاهی بیندازید تا به یاد بیاورید که با ترک سیگار، چه چیزهایی را به دست آورده‌اید.

دندان‌های خود را به طور مرتب مسواک کنید

یکی از پاداش‌های فوری ترک سیگار این است که در دهانتان طعم بهتری ایجاد می‌شود و نفس شما نیز خوشبوتر خواهد شد. دندان‌ها را به‌طور‌مرتب مسواک بزنید تا با ایجاد این حس که دهانتان تمیز شده و نباید آن را با سیگار کشیدن آلوده کنید، میل به کشیدن سیگار در شما کاهش یابد.

دلایلتان برای ترک سیگار را مرور کنید

از دلایلی که برای ترک سیگار داشتید لیستی تهیه کنید و آن را در محلی قابل مشاهده مانند آشپزخانه، محل کار یا کنار آیینه دستشویی نصب کنید. برخی از افراد که قبلا سیگاری بوده‌اند، معتقدند گذاشتن عکسی از اعضای خانواده یا کسانی که دوستشان دارند، در کنار لیست مربوط به دلایل ترک سیگار، می‌تواند بسیار موثر باشد.

هر روز ورزش کنید

ورزش کردن می‌تواند یک عامل قوی برای پرت کردن حواس و کاهش اشتیاق به کشیدن سیگار باشد. وقتی فعال هستید و ورزش می‌کنید، بدن شما ترکیبات شیمیایی طبیعی ترشح می‌کند که روحیه شما را بالا می‌برد و باعث کاهش استرس می‌شود.

هر روز خصوصا در اولین ماه پس از ترک سیگار، زمان مشخصی را به فعالیت‌های فیزیکی اختصاص دهید.

تقویم خود را پر کنید

در هفته‌های اول پس از ترک سیگار، برای انجام کارهایی که دوست دارید برنامه‌ریزی کنید. به این ترتیب می‌توانید از وسوسه کشیدن سیگار در امان بمانید. هر چه مشغله شما بیشتر باشد، اشتیاق‌تان برای کشیدن سیگار، کمتر می‌شود.

مصرف کافئین را محدود کنید

کافئین به برخی از افراد کمک می‌کند تا صبح‌ها فعال‌تر بوده و زمانی که خسته هستند، بتوانند هوشیار باشند. اما سایر افراد ممکن است با مصرف کافئین عصبی یا مضطرب شوند. ترک اعتیاد به نیکوتین می‌تواند این‌گونه تاثیرات را افزایش دهد. اگر کافئین، شما را عصبی یا مضطرب می‌کند، مصرف آن را متوقف کنید.

به احساسات منفی توجه کنید

احساسات منفی مانند استرس، عصبانیت و ناامیدی، عواملی هستند که باعث می‌شوند افراد، مجددا سیگار کشیدن را دنبال کنند. احساسات منفی ممکن است در هر کسی به وجود بیاید و به احتمال زیاد در هفته‌های اول پس از ترک سیگار، این احساسات در شما حتی بیشتر از افراد عادی بروز خواهند کرد. در این شرایط باید راهی برای منحرف کردن حواس خود پیدا کنید، به عنوان مثال می‌توانید با دوستان خود همراه شوید یا کاری که از آن لذت می‌برید را انجام دهید.

از افراد مزاحم دوری کنید

برخی از افراد ممکن است از این تصمیم شما احساس نگرانی کنند یا تلاش‌ شما برای ترک سیگار را بی‌ارزش جلوه دهند. اگر احساس می‌کنید چنین افرادی در زندگی شما وجود دارند، از آنها دوری‌کنید. اگر این کار برای شما مقدور نیست، برای آنها توضیح‌دهید که به چه دلیل ترک سیگار برای شما اهمیت دارد و از آنها درخواست‌کنید شما را حمایت‌کنند.

راهتان را ادامه دهید

اگر طی دو هفته موفق شدید سیگار را ترک‌کنید، با موفقیت در مسیر یک عمر زندگی بدون نیکوتین قرار گرفته‌اید. اما باید آمادگی لازم را  برای حالتی که در این مدت دچار لغزش شدید نیز کسب کنید. به یاد‌ داشته‌باشید که یک شکست به این معنی نیست که نمی‌توانید موفق‌ شوید. بلکه باید به این توجه‌کنید که اشتباه شما کجا بوده و راهی برای مقابله با آن پیدا‌ کنید.

 

مطالب مرتبط

روز جهانی اهدای خون-سایت-02-min

روز جهانی اهدای خون

هفته سلامت مردان

هفته جهانی سلامت آقایان: افزایش آگاهی و تشویق به زندگی سالم

Exercise-and-diabetes

ورزش و دیابت

Calcium

اهمیت مکمل های کلسیم

Foods to avoid in pregnancy

5 ماده غذایی که در دوران بارداری نباید مصرف شوند!