روش‌های تسکین درد در سالخوردگان

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
28 آبان 1401
pain-release-in-elderly

برخی افراد از صحبت کردن در مورد درد خودداری می‌کنند، شاید به این خاطر که نمی‌خواهند باعث ناراحتی دیگران شوند، یا شاید تصور می‌کنند که ابراز درد، علامت ضعف است.

مشاهده درد کشیدن نزدیکان خیلی سخت است. کمک کردن آنها در کاهش و تسکین درد، قطعا احساس خوبی به شما می دهد.

البته انجام این کار همیشه آسان نیست و لازم است در این مورد، ابتدا با پزشک مشورت کنید. به علاوه می‌توان برای کاهش درد، روش‌‌های ذکرشده در این مقاله را امتحان کرد.

اول سوال کنید

برخی افراد از صحبت کردن در مورد درد خودداری می‌کنند، شاید به این خاطر که نمی‌خواهند باعث ناراحتی دیگران شوند، یا شاید تصور می‌کنند که ابراز درد، علامت ضعف است.

با این حال، تشویق آنها به ابراز درد، باعث می‌شود شما متوجه احساس و میزان درد آنها شوید و بتوانید به آنها کمک کنید.

شاید دلیل عدم ابراز درد، زوال عقل یا سکته مغزی باشد. اما این مهم است که به کاهش درد فرد کمک کنید تا بتواند فعالیت‌های روزانه‌ را بدون کمک دیگران و به طور مستقل انجام دهد و از نظر جسمی و روحی احساس بهتری پیدا ‌کند.

از شخص سوال کنید که آیا درد دارد؟ بسیاری از علایم درد مانند گریه کردن، ناله کردن، دست‌های مشت کرده و ابروهای گره کرده قابل رویت هستند.

کاهش اشتها نیز می‌تواند علامت وجود درد در فرد باشد. اگر شخص نتواند به شما بگوید که درد دارد، شاید لازم باشد جهت اطلاع از وجود درد یا زخم بستر، توسط پزشک معاینه شود.

تسکین درد با استفاده از گرما

دوش آب گرم و یا حمام آب داغ، استفاده از کیسه آب گرم یا یک حوله گرم برای آرام کردن عضلات و از بین بردن انقباضات آنها موثر خواهد بود.

استفاده از پَد حرارتی که به طور خودکار خاموش می‌شود، بهتر از پدهای حرارتی معمولی است، چرا که اگر آنها به مدت طولانی استفاده شوند، پوست را می‌سوزانند.

بهتر است در استفاده از پدهای حرارتی مایکروویو احتیاط کنید، چرا که برخی از قسمت‌های آنها خیلی داغ می‌شود و ممکن است پوست را بسوزاند.

برای تسکین درد با گرما، حوله یا پد گرم را هر 2 ساعت یک بار و هر بار به مدت 20 تا 30 دقیقه، روی نقاط دردناک نگاه دارید. به یاد داشته باشید که نباید حرارت را روی زخم‌های باز نگاه دارید.

سرما درمانی

سرما باعث تسکین درد و کاهش ورم می‌شود. بنابراین می‌توانید از یک پارچه خنک، کیسه یخ، کمپرس یخ یا ماساژ یخ جهت کاهش درد استفاده کنید.

برای ساختن یک کیسه یخ، مقداری یخ خرد شده را در یک کیسه پلاستیکی بریزید و آن را با حوله ببندید. نباید کیسه یخ را به طور مستقیم بر روی پوست فرد قرار دهید.

حتی می‌توانید با گذاشتن حبوبات یخ زده در داخل یک کیسه پلاستیکی، کیسه یخ درست کنید و برای کاهش درد از آن استفاده کنید.

این کار باید روزانه 4 تا 8 مرتبه و هر بار به مدت 15 تا 20 دقیقه انجام شود. البته اگر شخص احساس بی حسی کرد، باید استفاده از یخ را متوقف کنید.

تنفس عمیق

تنفس آهسته و آرام باعث آرام کردن ذهن و بدن شده و در کاهش درد موثر است.

شما می‌توانید به شخص مورد نظر یاد بدهید که چطور می‌تواند این کار را انجام دهد.

روش کار به این صورت است که در حالی که یک دست را بر روی شکم قرار داده‌اید، دراز کشیده و یک نفس عمیق و آرام بکشید.

تصور کنید بالنی که داخل شکم‌تان وجود دارد را از هوا پُر می‌کنید. پس از آن نفس خود را بیرون بدهید، انگار که همه باد بالن را به بیرون می فرستید.

حالا فکر کنید که دارید تمام افکار ناراحت کننده را با نفس خود بیرون می‌دهید و با این کار آرام می‌شوید. باید در هر دقیقه، 6 نفس عمیق و طولانی بکشید.

اگر شخص مورد نظر دچار مشکلات تنفسی است، با پزشک او در مورد انجام یا عدم انجام تمرینات تنفسی مشورت کنید تا برای آرام کردن او، از راه‌های دیگری استفاده کنید.

ماساژ

 پشت بیمار و دست‌ها و پاهایش را با استفاده از کل دست، کف دست یا نوک انگشتانتان، به آرامی و به صورت یکنواخت و دایره وار فشار دهید.

برای ماساژ می‌توانید از روغن‌های گیاهی گرم و لوسیون‌ها نیز استفاده کنید.

هر قسمت از بدن (بخش‌هایی از بدن که درد دارد) را به مدت 10 ثانیه ماساژ دهید تا متوجه شوید که آیا احساس بهتری در فرد ایجاد می‌شود یا خیر.

از او سوال کنید که ماساژ آرام را ترجیح می دهد یا ماساژ محکم. به یاد داشته باشید که نباید ماساژ، دردی در بدن ایجاد کند.

درمان دارویی

از پزشک در مورد استفاده از داروهای بدون نسخه، جهت تسکین درد سوال کنید. استامینوفن، بی‌خطرترین دارو برای تسکین دردهای خفیف تا متوسط است.

اما هرگز این دارو را بیش از مقداری که پزشک توصیه کرده، مصرف نکنید. مصرف بیش از حد این دارو باعث عوارض کبدی و سایر عوارض جانبی خواهد شد.

اطمینان حاصل کنید که فرد مورد نظر، به جز قرص استامینوفن ساده، سایر داروهایی که حاوی استامینوفن هستند را همزمان مصرف نمی‌کند.

گاهی مصرف همزمان چند داروی حاوی استامینوفن باعث بروز عوارض و مسمومیت می‌شود.

مُسکن‌هایی وجود دارند که به حالت کرم، ژل، اسپری یا چسب هستند و مستقیما روی پوست استفاده می‌شوند.

اگر شخص دچار دردهای مزمن و طولانی مدت است، ممکن است علاوه بر داروهای بدون نسخه به داروهای نسخه‌ای برای مصرف روزانه یا هنگام شدت گرفتن درد نیاز داشته باشد.

بهتر است از نوع دوز مصرفی داروها (نسخه‌ای و بدون نسخه) و مکمل‌هایی که شخص مصرف می‌کند، لیستی تهیه کرده و آن را با پزشک معالج در میان بگذارید.

انجام این کار اهمیت دارد زیرا ممکن است برخی از ترکیبات دارویی برای افراد خصوصا برای سالخوردگان مضر باشد. پزشک او لیست را بررسی می‌کند و اگر لازم باشد تغییراتی در آن ایجاد می‌کند.

 

دستگاه (تِنس) TENS

این دستگاه کوچک از جریان الکتریکی ملایم برای کاهش درد استفاده می‌کند.

دستگاه دارای الکترودهایی است که روی پوست قرار می‌گیرد و یک جریان الکتریکی ملایم را به آن منتقل می‌کند.

با این کار، سیگنال‌های درد کاهش می‌یابند و از سوی دیگر، بدن تحریک می‌شود تا یک مُسکن طبیعی به نام آندورفین ترشح کند. می‌توان از دستگاه  TENS در منزل، مرکز فیزیوتراپی یا مطب پزشک، استفاده کرد.

 

مطالب مرتبط

Importance of mental health

عوامل تهدید کننده سلامت روان

Glucosamine

تاثیر گلوکوزامین در سلامت مفاصل

اطلاع رسانی به پزشک

چرا باید لیست داروها و مکمل‌های مصرفی خود را به پزشک ارائه دهید؟

نوشته روی بلیستر (ورقه) داروها نشانه چیست؟

نوشته روی بلیستر (ورقه) داروها نشانه چیست؟

The impacts of sugar

تاثیر مصرف شکر بر سلامتی