پستانک؛ مفید یا مضر؟

نویسنده:
تاریخ انتشار:
29 خرداد 1401
pacifier

زمانی که نوزاد گریه می کند والدین برای آرام کردنش از پستانک استفاده می کنند؛ اما آیا واقعا پستانک برای کودک شما مناسب ‏است؟

زمانی که نوزاد گریه می کند والدین برای آرام کردنش از پستانک استفاده می کنند؛ اما آیا واقعا پستانک برای کودک شما مناسب است؟ در این مقاله به برخی نظرات موافق و مخالف  استفاده از پستانک در نوزادان می پردازیم.

نظرات موافق

برخی از مزایایی که پستانک می تواند برای شما و نوزادتان داشته باشد عبارتند از:

 • کاهش خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد: استفاده از پستانک در هنگام چرت زدن یا خواب شب می تواند از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد جلوگیری کند. پزشکان از نحوه عملکرد آن مطمئن نیستند؛ اما اگر به نوزاد خود در هنگام خوابیدن پستانک بدهید، ممکن است خطر بروز این سندرم را بیش از پنجاه درصد کاهش دهید.

 • نیاز به مکیدن  را بر طرف می کند: نوزادان نیاز طبیعی به مکیدن دارند. معمولا این نیاز را  از طریق سینه مادر یا شیشه شیر برآورده می کنند؛ اما این میل می تواند حتی پس از پر شدن شکم نیز باقی بماند. پستانک می تواند این نیاز را برطرف کند.

 • باعث آرامش کودک می شود: پستانک می تواند به نوزادان کمک کند تا احساسات خود را کنترل کنند، آنها را آرام کرده و احساس امنیت کنند. این امر می تواند یک برد دو طرفه باشد: نوزاد آرام تر می تواند به معنای والدین آرام تر باشد.

نظرات مخالف

در خصوص استفاده از پستانک نظرات مخالفی نیز وجود دارد،‌ از جمله:

 • مشکلات شیردهی: تغذیه با شیر مادر یک فرآیند طبیعی است؛ اما ممکن است مدتی طول بکشد تا شما یا نوزادتان یاد بگیرید چطور به درستی این کار را انجام دهید. اگر نوزادتان از شیر مادر تغذیه می کند ، استفاده از پستانک را در طی چند هفته اول کنار بگذارید تا شیر، تولید شود و بتوانید شیردهی را انجام دهید. به این ترتیب نوزاد پستانک را بر نوک پستان ترجیح نمی دهد. پس از این دوره، مطالعات هیچ ارتباطی بین استفاده از پستانک و مشکلات شیردهی نشان نمی دهند.

 • مشکلات گوش: بر اساس یک مطالعه کودکانی که از پستانک استفاده می کنند تقریبا دو برابر بیشتر از کودکانی که از پستانک استفاده نمی کردند به عفونت گوش مبتلا می شوند.

 • مشکلات دندان: برخی از والدین می پرسند آیا پستانک روی دندان کودک تأثیر می گذارد؟

نظر متخصصان این است که از پستانک در دراز مدت استفاده نکنید و معمولا تا قبل از 2 سالگی هر گونه مشکل در رشد دندان ها ظرف 6 ماه پس از قطع استفاده از پستانک خود به خود اصلاح می شود؛ اما اگر استفاده از پستانک بعد از دو سالگی هم ادامه پیدا کند ممکن است دندان های جلویی بالا یا پایین کج شوند و با گذشت زمان و ادامه استفاده از پستانک این مشکل بدتر شود.

هم چنین استفاده از پستانک بعد از 4 سالگی، یعنی زمانی که دندان های دائمی شروع به رویش می کنند، می تواند تأثیرات طولانی مدت بر روی دندان های بزرگسالی داشته باشد.

نکاتی در خصوص استفاده از پستانک

اگر قصد دارید از پستانک استفاده کنید برای حفظ امنیت نوزاد خود، به موارد زیر توجه کنید:

 • از مارکی استفاده کنید که فاقد بیس فنول- آ (BPA) باشد. نگرانی هایی در خصوص اثرات آن بر نوزادان وجود دارد.
 •  پستانک را با بند، دور گردن نوزاد نیاندازید؛ زیرا احتمال خفگی وجود دارد.
 • پستانک با اندازه مناسب را تهیه کنید. آن را با سن کودک خود مطابقت دهید تا مطمئن شوید که مناسب دهان او است.
 • اجازه ندهید بچه ها پستانک خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. شما که نمی خواهید آنها میکروب ها را با هم به اشتراک بگذارند؟ هم چنین پستانک را با  صابون و آب گرم بشویید تا برای هر بار استفاده تمیز باشد.
 • پستانکی بخرید که سوراخ های تهویه هوا بر روی بدنه آن تعبیه شده باشد.
 • پستانک را همانطور که هست به کودک بدهید. اگر آن را شیرین کنید می تواند به دندان های کودک آسیب برساند.

چه زمانی باید استفاده از پستانک را قطع کرد؟

مانند تمام چیز های دیگر، کودک باید روزی استفاده از پستانک را قطع کند. چند پیشنهاد برای قطع استفاده از پستانک:

 • به نقش پستانک احترام بگذارید. ممکن است کوچک باشد،؛ اما نقش مهمی در زندگی فرزند شما ایفا کرده است. می توانید از فرزند خود بخواهید به یکباره  پستانک را کنار بگذارد؛ اما لازم نیست این کار را بی رحمانه انجام دهید. کم کم از او بخواهید تا پستانک را کنار بگذارد.

   ترک کردن پستانک را به جنگ قدرت تبدیل نکنید.

از روش های کمکی مثبت استفاده کنید. می توانید از ایده های خلاقانه نیز کمک بگیرید، برای مثال به او بگویید فرشته پستانک ها آمده و پستانکش را با خود برده است.

 • زمان مناسب را انتخاب کنید. بهترین زمان برای گرفتن پستانک از کودک در 6 ماهگی است؛ زمانی که احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد کمتر شده است  و ریسک ابتلا به  عفونت های گوشی بیشتر شده است. اگر می خواهید به آرامی از این مرحله عبور کنید، استفاده از پستانک را برای زمان های مشخص، برای مثال تنها در موقع خواب، محدود کنید. اگر تغییرات دیگری در زندگی کودک رخ داده است، فعلا پستانک را از او نگیرید.

استفاده از پستانک در زمانی که تغییرات بزرگی در خانه یا محل مراقبت از کودک رخ داده است، برای مثال به دنیا آمدن خواهر یا برادر جدید ، تغییر فردی که از کودک مراقبت می کند، استرس در محیط خانه و … می تواند برای کودک آرامش بخش باشد.پس بهتر است در این شرایط پستانک را از نوزاد نگیرید و کمی صبر کنید.

 • ثبات قدم داشته باشید. به خاطر داشته باشید شما تنها کسی نیستید که می خواهد پستانک را از کودکش بگیرد. اطمینان حاصل کنید که تمام افرادی که با کودک در ارتباط هستند، مانند پرستار کودک، پدر بزرگ و مادربزرگ و … باید به برنامه پایبند باشند تا هیچ کس گمراه نشود.

مطالب مرتبط

Botax

همه چیز درباره بوتاکس

body dysmorphic disorders

اختلال بدشکلی بدن

Exercise in cold weather

ورزش و سرماخوردگی

spining

اسپینینگ

First-Aid

کمک های اولیه در مواجهه با مصدوم