دهان شویه‌ها

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
08 آذر 1401
mouth-wash

دهان شویه‌ها در بهبود بیماری‌های التهابی لثه، کاهش پوسیدگی دندان‌ها، جلوگیری از ایجاد جرم و پلاک و سفیدتر شدن دندان‌ها موثرند.

اگر به دنبال راهی برای خوشبو کردن دهان خود هستید، انتخاب‌های زیادی برای شما وجود دارد. اما اگر می‌خواهید در کنار داشتن بوی خوش در دهان، کاری برای سلامتی دندان‌ها و لثه‌های خود انجام دهید، می‌توانید به صورت روزانه از دهان شویه استفاده کنید.

دهان شویه‌ها در بهبود بیماری‌های التهابی لثه، کاهش پوسیدگی دندان‌ها، جلوگیری از ایجاد جرم و پلاک و سفیدتر شدن دندان‌ها موثرند.

آیا لازم است از دهان شویه استفاده کنم؟

دهان شویه، جایگزین مسواک و نخ دندان نیست. اما اگر این دو  به شکل صحیح استفاده نشوند، دهان شویه می‌تواند در جلوگیری از پوسیدگی دندان ها یا بیماری‌های لثه موثر باشد و سلامتی دهان و دندان شما را تضمین کند.

نباید توقع داشته باشید بلافاصله بعد از استفاده از دهان شویه سفیدکننده، دندان‌های شما سفید شوند. بلکه به مرور زمان، با شیوه صحیح مسواک زدن و زدودن پلاک‌ها از روی دندان‌ها و استفاده از دهان شویه، دندان‌های شما سفیدتر خواهند شد.

اما دهان شویه‌ها مشکلات جدی دهان و دندان را نمی توانند درمان کنند و اگر لثه‌های شما مرتبا خونریزی دارند یا همیشه با بوی بد دهان مواجه هستید، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

ترکیبات موجود در دهان شویه‌ها

برچسب روی دهان شویه‌ها که شامل ترکیبات و مزایای هر یک از آنهاست را با دقت بخوانید. دهان شویه‌ها به طور معمول حاوی یک یا چند مورد از ترکیبات زیر هستند:

  • فلوراید. این ماده در کاهش پوسیدگی دندان‌ها موثر است.
  • ترکیبات ضدمیکروبی. این ترکیبات، باکتری‌هایی که باعث ایجاد بوی بد دهان، پلاک، پوسیدگی و التهاب لثه‌ها می‌شوند را از بین می‌برند.
  •  نمک‌های جاذب. این ترکیبات به طور موقت بوی بد دهان را از بین می‌برند.
  • خنثی کننده‌های بو. این ترکیبات، عامل ایجاد بوی بد دهان را از بین می‌برند.
  • سفیدکننده‌هایی مانند پروکساید. این ترکیبات از تشکیل لکه بر روی دندان‌های شما جلوگیری می‌کنند.

چطور یک دهان شویه مناسب انتخاب کنم؟

گاهی اوقات، پیدا کردن دهان شویه‌ای که حاوی تمام ترکیبات ذکرشده باشد، مشکل است. بنابراین بهتر است دهان شویه‌ای انتخاب کنید که مهم‌ ترین ماده مورد نظر شما را داشته باشد.

بهترین روش استفاده از دهان شویه چیست؟

هر یک از دهان شویه‌ها، دستورالعمل خاصی برای استفاده دارد؛ اما در اینجا چند توصیه کلی برای استفاده از دهان شویه‌ها ارائه می‌شود:

چه موقع باید از دهان شویه استفاده کرد؟

می‌توانید قبل از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان، یا حتی بعد از آن، از دهان شویه استفاده کنید.

چه مدت باید دهان را با دهان شویه بشوییم (غرغره کنیم)؟

بین 30 تا 60 ثانیه دهان خود را با دهان شویه بشویید (غرغره کنید). اگر این زمان کمتر از نیم دقیقه باشد، چندان موثر نیست و اگر بیش از یک دقیقه باشد، خیلی زیاد است.

چه موقع نتیجه مطلوب حاصل می‌شود؟

صبور باشید. اگر دهان شویه شما سفیدکننده یا جلوگیری کننده از خونریزی لثه ‌هاست، ممکن است چند هفته طول بکشد تا تاثیرش را بر روی دهان و دندان شما نشان دهد.

مطالب مرتبط

Importance of mental health

عوامل تهدید کننده سلامت روان

Glucosamine

تاثیر گلوکوزامین در سلامت مفاصل

اطلاع رسانی به پزشک

چرا باید لیست داروها و مکمل‌های مصرفی خود را به پزشک ارائه دهید؟

نوشته روی بلیستر (ورقه) داروها نشانه چیست؟

نوشته روی بلیستر (ورقه) داروها نشانه چیست؟

The impacts of sugar

تاثیر مصرف شکر بر سلامتی