فرزند من امروز به مدرسه برود یا نرود؟

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
22 آبان 1401
children-diseases-at-school

اگر فرزند شما تودماغی حرف می‌زند، سرفه می‌کند یا گلودرد دارد، احتمالا در مدرسه و از دوستانش بیماری را گرفته است.

اگر فرزند شما تودماغی حرف می‌زند، سرفه می‌کند یا گلودرد دارد، احتمالا در مدرسه و از دوستانش بیماری را گرفته است.

در صورت مشاهده موارد زیر، اجازه ندهید کودک تان به مدرسه برود:

 1. اگر فرزند شما تب دارد. تب 5/38 درجه یا بالاتر از آن، علامت وجود بیماری است. در این صورت نباید بگذارید فرزندتان به مدرسه برود.
 2. اگر تصور می‌کنید حال کودک تان به اندازه کافی خوب نیست و توانایی فراگیری درس ندارد، اجازه ندهید به مدرسه برود.
 3. اگر فرزندتان به انفلوآنزا مبتلا شده، نباید اجازه دهید که به مدرسه برود، چرا که بیماری او مُسری است و کودکان دیگر را نیز بیمار خواهد کرد.

موارد زیر نشان دهنده آن است که کودک شما بیمار شده است:

 • تب: تب علامتی است که نشان می‌دهد بدن در حال مبارزه با میکروب‌هایی است که موجب بیماری شده‌اند. تب، علامت شایع یک بیماری مُسری مانند آنفلوآنزاست. اگر کودک شما تب 5/38 درجه یا بالاتر از آن دارد تا 24 بعد از قطع شدن تب نباید به مدرسه فرستاده شود.
 • اسهال: ممکن است به دلیل عفونت، مسمومیت غذایی یا مصرف داروهایی مانند آنتی بیوتیک، اسهال ایجاد شود. اسهال باعث می‌شود آب بدن از دست برود؛ بنابراین در صورت ابتلا به اسهال، به فرزندتان به مقدار کافی مایعات بدهید. تا وقتی مدفوع کودک به حالت جامد در نیامده و پزشک، بهبودی او را تایید نکرده، او را به مدرسه نفرستید.
 • استفراغ: راه دیگری که بدن برای خلاص شدن از شر میکروب‌ها در پیش می‌گیرد، استفراغ است. معمولا استفراغ به خاطر عفونت ویروسی یا باکتریایی معده ایجاد می‌شود. اگر کودک شما در طول 24 ساعت، دو مرتبه یا به دفعات بیشتری استفراغ داشت، اجازه ندهید به مدرسه برود. اما پس از قطع علایم بیماری یا زمانی که پزشک تشخیص بدهد که بیماری او مُسری نیست، می‌تواند به مدرسه برود.
 • سرفه شدید یا مشاهده علایم سرماخوردگی: در صورت داشتن سرفه شدید یا مشاهده علایم سرماخوردگی نباید کودک را به مدرسه بفرستید. سرفه می‌تواند علامت یک بیماری مُسری مانند سیاه سرفه، برونشیت ویروسی یا خروسک باشد. همچنین سرفه می‌تواند نشانه آسم یا آلرژی نیز باشد.
 • گلودرد: گلودرد ممکن است نشانه سرماخوردگی معمولی باشد. اگر کودک فقط به یک سرماخوردگی معمولی مبتلا شده، می‌تواند به مدرسه برود. اما اگر پزشک تشخیص بدهد گلودرد چرکی است و ناشی از عفونت باکتریایی می‌باشد، فرزندتان را تا 24 ساعت پس از شروع مصرف آنتی بیوتیک مدرسه نفرستید.
 • ورم ملتحمه (عفونت چشم): این بیماری مُسری است و کودکی که به آن مبتلا شده باید تا 24 ساعت پس از شروع درمان در منزل بماند و به مدرسه نرود. قرمزی چشم‌ها، سوزش، ورم و ترشحات چرکی چشم‌ها، از علایم ابتلا به این بیماری می‌باشند.
 • سردرد: سردرد می‌تواند علامت ابتلا به بیماری‌های مُسری مانند آنفلولانزا باشد. اما در صورتی که کودک علایم دیگری ندارد و حال کلی وی خوب است، می‌تواند به مدرسه برود.
 • راش (دانه پوستی): راش ممکن است علامت ابتلا به یک بیماری مُسری مانند آبله مرغان، مننژیت باکتریایی یا زرد زخم (عفونت پوستی) باشد. بنابراین بهتر است تا وقتی بیماری کودک تشخیص داده نشده، نگذارید به مدرسه برود. اما پس از اینکه راش‌ها و علایم بیماری از بین رفتند و در صورت موافقت پزشک، کودک می‌تواند به مدرسه برود.
 • عفونت گوش: عفونت گوش مُسری نیست. پس در صورتی که به نظر می‌رسد حال کودک شما خوب است و مشکلی در تمرکز ندارد، می‌تواند به مدرسه برود.
 • سرماخوردگی ملایم: اگر کودک شما به سرماخوردگی ملایم مبتلا شده می‌تواند به مدرسه برود. اما فراموش نکنید حتی اگر ترشحات بینی اش شفاف و سرفه‌هایش ملایم است، بیماری او قابل سرایت به دیگران است.

مطالب مرتبط

Colon polyps

پولیپ روده

Cold duration

آنچه باید درباره مدت زمان ماندگاری سرماخوردگی معمولی بدانید

اختلالات تیروئید

اختلالات تیروئید

retinal-tear

پارگی شبکیه

Exercise-and-diabetes

ورزش و دیابت