انواع روغن های خوراکی

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
08 آذر 1401
Cooking-oil

تفاوت روغن ها در چیست و در انتخاب روغن‌ ها باید به چه نکاتی توجه کرد؟

برای پخت بسیاری از غذا ها از روغن استفاده می کنید؛ اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که تفاوت روغن ها در چیست و در انتخاب روغن‌ ها به چه نکاتی باید توجه کنید: موارد استفاده، طعم و انواع چربی‌هایی که روغن‌ها حاوی آن هستند.

برخی از افراد از اضافه کردن روغن به غذای خود اجتناب می کنند؛ اما چربی به میزان کم، قسمت اصلی یک رژیم سالم و متعادل است. چربی منبع اسید‌های چرب ضروری است که بدن قادر به ساختن آن‌ها نیست.

چربی به بدن کمک می‌کند تا ویتامین های A، D و E را جذب کند. این ویتامین‌ها محلول در چربی هستند.

 هر روغن، ترکیب شیمیایی منحصر به ‌فردی دارد؛ برخی برای تف دادن، برخی برای سرخ کردن و برخی دیگر برای آماده ‌سازی بدون حرارت، مانند سس سالاد، مناسب‌تر هستند. هنگام پخت و پز همیشه نقطه دود روغن را در نظر بگیرید- این دمایی است که در آن روغن شروع به سوختن می  کند و بخار های خطرناک و رادیکال های آزاد تولید می کند. به طور کلی هر چه روغن  بیشتر تصفیه شده  باشد، نقطه دود  آن بالاتر است.

چربی ها انواع اشباع، غیر اشباع و ترانس دارند.  مواد غذایی حاوی هر دو نوع چربی اشباع و غیراشباع به نسبت‌های مختلف هستند. چربی های اشباع بیشتر در محصولات لبنی، گوشت های چرب، یا روغن نارگیل و نخل یافت می شوند.

چربی های ترانس، معمولا در غذاهای فراوری شده و چربی های غیراشباع در آجیل خام، زیتون، آووکادو، سالمون و هم چنین دانه چیا و گردو یافت می شوند.

انواع روغن های آشپزی

روغن کانولا: این روغن معمولی از گیاه کلزا استخراج می شود. طعم خنثی و نقطه دود بالا آن را به انتخاب خوبی برای سرخ کردن، تف دادن و پخت تبدیل کرده است. روغن کانولا یکی از پایین ترین سطوح چربی های اشباع شده را دارد. این روغن گزینه مناسبی برای کمک به سلامت قلب است. هم چنین دارای اسید آلفا لینولنیک ALA  است که برای ساخت اسیدهای چرب ضروری برای بدن لازم است وانتخاب خوبی برای گیاهخواران می باشد.

روغن زیتون: میوه و هسته های زیتون خرد می شوند تا این روغن معطر با طعم میوه ای به رنگ سبز یا زرد ساخته شود. روغن زیتون فوق بکر بین انواع روغن زیتون، کمتر تصفیه شده و پایین ترین نقطه دود را دارد. برای قلب نیز مفید است. بطری هایی که روی آنها فقط  برچسب «روغن زیتون» می زنند، مخلوطی از روغن های زیتون تصفیه شده و فوق بکر هستند.

روغن نارگیل: این روغن ممکن است دارای خواص پیشگیری کننده از بیماری باشد؛ اما افرادی که فشارخون  دارند باید مراقب باشند. این روغن دارای بالاترین میزان چربی اشباع شده است و روغن زیتون و کلزا گزینه های بهتری هستند.

اگر می خواهید روغن نارگیل را امتحان کنید، از آن برای تف دادن سبک یا پخت با حرارت کم و یا در سس استفاده کنید. این روغن نقطه دود متوسطی دارد.

روغن سبزیجات: این روغن معمولا مخلوطی ازچند روغن با طعم خنثی است. خواص آن بسته به ترکیباتش متفاوت است. اغلب ترکیبی از روغن های سویا، نخل، آفتابگردان، گلرنگ و کانولا است. معمولا نقطه دود متوسط ​​رو به بالا دارد و برای هر استفاده ای مناسب است.

روغن آووکادو: این روغن عطری شیرین دارد و عمدتا حاوی اسیدهای چرب غیراشباع است که می تواند به کاهش التهاب کمک کند. روغن آووکادو روغن بسیار سالمی است، نقطه دود بالایی دارد و برای سرخ کردن و تف دادن مناسب است.

روغن آفتابگردان: این روغن  از دانه های آفتابگردان تولید می شود. روغن آفتابگردان تصفیه شده سرشار از اسیدهای چرب امگا 6 است، برای سلامت قلب مفید است، بیشتر دارای چربی های غیراشباع است و نقطه دود آن بالاست.

روغن بادام: اگر به دنبال طعمی متمایز و آجیلی برای افزودن به غذا هستید، روغن بادام گزینه مناسبی است. این روغن چربی اشباع کمی دارد. مطالعات  نشان می دهد که رژیم غذایی غنی از بادام ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.

روغن بادام با نقطه دود بالایی که دارد برای پختن و سرخ کردن و هم چنین برای مصرف روی سالاد مناسب است.

بهتر است روغن های پخت و پز را به مقداری بخرید که ظرف یک یا دو ماه پس از باز کردن آنها را استفاده کنید. در غیر این صورت، ممکن است طعم یا مزه آن تغییر کند. روغن های پخت و پز را در جای خنک و تاریک نگهداری کنید؛ زیرا گرما و نور به آن ها آسیب می رساند.

مطالب مرتبط

Glucosamine

تاثیر گلوکوزامین در سلامت مفاصل

اطلاع رسانی به پزشک

چرا باید لیست داروها و مکمل‌های مصرفی خود را به پزشک ارائه دهید؟

نوشته روی بلیستر (ورقه) داروها نشانه چیست؟

نوشته روی بلیستر (ورقه) داروها نشانه چیست؟

The impacts of sugar

تاثیر مصرف شکر بر سلامتی

روز جهانی اهدای خون-سایت-02-min

روز جهانی اهدای خون