نظافت اتاق کودکان (بخش اول)

نویسنده:
تاریخ انتشار:
04 مهر 1401
cleaning-child's--room

با توجه به این که مهد کودک‌ها از جمله محل‌هایی هستند که بیماری‌های کودکان در آنجا به راحتی ‏منتشر شده و باعث بیمار شدن سایر کودکان نیز می‌شود، نظافتآن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

با توجه به این که مهد کودک‌ها از جمله محل‌هایی هستند که بیماری‌های کودکان در آنجا به راحتی منتشر شده و باعث بیمار شدن سایر کودکان نیز می‌شود، خواندن این مطلب می‌تواند در نظافت هر چه بهتر و کاهش عوامل بیماری‌زا در مهد کودک‌ها موثر باشد.

اما در نظر داشته باشید که نظافت مکانیکی و اصطکاک ایجاد شده توسط حرکات قوی به منظور نظافت، فقط باعث کاهش میکروب‌های سطوح مختلف می‌شود و نمی‌تواند تمام آنها را از بین ببرد ( مانند شستن دست‌ها که فقط تعداد میکروب‌ها را کاهش می‌دهد).

تعداد زیادی از سطوح در اتاق کودکان وجود دارد که علاوه بر نظافت اولیه نیاز به ضدعفونی کردن و گندزدایی دارند.

ضد عفونی کردن عبارت است از استفاده از مواد شیمیایی برای از بین بردن یا غیرفعال کردن میکروب‌های خاص و کاهش تعداد آنها به حدی که امکان گسترش بیماری غیرممکن شود.

روند ضد عفونی و گندزدایی به معنای استفاده از مواد شیمیایی است که منجر به حذف یا غیرفعال شدن تقریبی کلیه میکروب‌ها می‌شود.

البته در این فرآیند لازم است مقداری از مواد شیمیایی ضد عفونی ( به منظور از بین بردن میکروب‌های باقی مانده ) بر روی سطوح ریخته می شود و باید برای چند دقیقه باقی بماند.

از چه مواد ضد عفونی کننده‌ای می‌توان برای اتاق کودکان استفاده کرد؟

انواع مختلفی از مواد ضد عفونی کننده و گندزدا وجود دارند. در انتخاب مواد ضد عفونی کننده باید توجه داشته باشید که بسیاری از این محصولات در از بین بردن برخی از میکروب‌ها به ویژه کیست پروتوزوآ ( مانند ژیاردیا و کریپتوسپوریدیوم) و ویروس‌ها موثر نیستند.

بنابراین لازم است ماده ضد عفونی کننده‌ طوری انتخاب شود که در مقابل طیف وسیعی از میکروب‌ها موثر باشد.

محصولات حاوی هیپوکلریت

سازمان بهداشت عمومی توصیه می‌کند که به منظور نظافت اتاق کودکان از مواد ضد عفونی کننده و گندزدای حاوی هیپوکلریت ( از جمله محلول‌های سفیدکننده ) استفاده شود.

هیپوکلریت سال‌هاست که به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده بسیار موثر در از بین بردن عوامل بیماری‌زا شناخته شده است.

این ماده ضد عفونی کننده به طور گسترده برای نظافت منازل، مدارس، بیمارستان‌ها، استخرهای شنا و منابع ذخیره کننده آب استفاده می‌شود.

مزایای ماده سفیدکننده این است که ارزان است و استفاده از آن بسیار آسان می‌باشد.

معمولا محلول هیپوکلریت 1 درصد ( مخلوط ماده سفید کننده با آب که به راحتی مخلوط می‌شوند و از لحاظ ایمنی، ایمن می‌باشد) توصیه می‌شود که برای ضد عفونی کردن بسیاری از سطوح مانند توالت و سطوحی که با مواد غذایی در تماس هستند، موثر می‌باشد.

البته باید توجه داشته باشید که استفاده از این ماده شیمیایی ممکن است رنگ بسیاری از سطوح را از بین ببرد یا آنها را خراب کند؛ در این صورت می‌توانید از مواد ضد عفونی کننده جایگزین استفاده کنید.

ضد عفونی کننده‌های جایگزین

مواد ضد عفونی کننده جایگزین که برای سطوح حساس (سطوحی که با استفاده از سفیدکننده‌ها خراب می‌‌شود) استفاده می‌شوند باید با دقت انتخاب شوند.

این مواد ضد عفونی کننده باید با توجه به شرایط و موقعیت انتخاب شوند؛ به عنوان مثال برای ضد عفونی کردن برخی از سطوح مانند کیبورد کامپیوتر و تلفن نمی‌توان از مواد ضد عفونی کننده‌ای که حاوی آب است استفاده کرد، بنابراین باید با استفاده از پدهای الکلی ( حاوی اتانول بیشتر از 60 درصد )  ضد عفونی شوند.

استفاده از بخارشوی

انواع مختلفی از بخارشوی‌ها وجود دارند که می‌توانید برای نظافت سطوح از آنها استفاده کنید.

در بخارشوی‌ به جای مواد شیمیایی ضد عفونی کننده از حرارت برای ضد عفونی کردن و از بین بردن میکروب‌ها استفاده می‌شود.

 بخار شوی‌ها برای نظافت کف ساختمان، فرش‌ها، موکت‌ها، مبلمان و اثاثیه نرم، طراحی شده‌اند که با استفاده از آب گرم موجود در مخزن آنها که دمای آن حدود 120 می‌باشد، می‌توان محیط را تمیز و ضد عفونی کرد.

مطالب مرتبط

Foods to avoid in pregnancy

5 ماده غذایی که در دوران بارداری نباید مصرف شوند!

Stress management during exam

مدیریت استرس در دوره امتحانات

Pilates

ورزش پیلاتس

داروی آسم اکتوورکو

راهکارهای دارویی برای مقابله با آسم به مناسب روز جهانی آسم 2024

CFS

سندرم خستگی مزمن چیست؟