رژیم اتکینز

نویسنده:
تاریخ انتشار:
19 شهریور 1401
Atkins-diet

رژیم اتکینز یکی از رژیم های محبوب برای کاهش وزن است که حاوی کربوهیدرات کم و پروتئین زیاد می باشد.

رژیم اتکینز یکی از رژیم های محبوب برای کاهش وزن است که حاوی کربوهیدرات کم و پروتئین زیاد می باشد.

کربوهیدرات ها منبع عمده ی تامین انرژی بدن هستند.

اگر بدن کربوهیدرات کافی دریافت نکند، چربی ها تبدیل به اولین منبع سوخت بدن شده و  جهت تامین انرژی شکسته شده و وزن کاهش می یابد.

رژیم اتکینز شامل 4 فاز می باشد:

 • فاز یک (القا) : به مدت دو هفته کمتر از20 گرم کربوهیدرات در روز مصرف می شود. از سبزیجات با چربی و پروتئین بالا و کربوهیدرات کم، مانند برگ های سبز استفاده کنید. در این مرحله شروع به کاهش وزن می کنید.
 • فاز دو (تعادل) : به  مرور، مغز ها، سبزیجاتی که کربوهیدرات کمی دارند و مقدار کمی میوه به رژیم خود اضافه کنید.
 • فاز سه (تنظیم): زمانی که به وزن ایده آل خود نزدیک شدید میزان کربوهیدرات بیشتری مصرف کنید تا روند کاهش وزن در شما کند شود.
 • فاز 4 ( حفظ وزن): در این مرحله می توانید تا اندازه ای از کربوهیدرات های سالم استفاده کنید که منجر به افزایش وزن در شما نشود.

مزایای رژیم اتکینز

 • کم شدن اشتها

هنگامی که کربوهیدرات کمتر و پروتئین و چربی بیشتری مصرف می کنید، اشتهای شما کاهش می یابد و در نهایت کالری کمتری وارد بدن شما می شود.

 • کاهش وزن در ابتدا

با استفاده از رژیم هایی که مصرف کربوهیدرات در آن ها کم است فرد زودتر و سریعتر از رژیم های کم چربی وزن کم می کنند. در این نوع رژیم ها آب اضافی بدن دفع می شود  و فرد در هفته های  اول شاهد کاهش وزن خواهد بود.

 • کاهش تری گلیسیرید

رژیم هایی که شامل کربوهیدرات کم هستند تاثیر بسزایی در کاهش تری گلیسیرید خون دارند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

 • افزایش سطح HDL (کلسترول خوب)

هرچه سطح HDL بالاتر باشد، احتمال ابتلا به بیمای های قلبی در فرد کمتر است. یکی از بهترین روش ها برای افزایش HDL استفاده از مواد غذایی است که کربوهیدرات کمی دارند.

 •  بهبود سطح LDL(کلسترول بد)

           افراد با LDL بالا بیشتر در ریسک حمله قلبی قرار دارند. هنگامی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات می خورید ، علاوه بر کاهش ذرات LDL در جریان خون، اندازه ذرات LDL افزایش می یابد که این امر اثرات مضر آنها را کاهش می دهد.

 • کاهش قند خون و سطح انسولین

          بهترین راه برای کاهش قند خون و انسولین ، کاهش مصرف کربوهیدرات است که ممکن است منجر به درمان دیابت نوع 2 نیز بشود.

 • کاهش فشار خون

رژیم هایی که حاوی کربوهیدرات کم هستند روش موثری برای کاهش فشار خون و اختلالات ناشی از آن هستند.

 • درمانی برای برخی از اختلالات مغزی

مغز به گلوکوز احتیاج دارد. اما بخش بزرگی از مغز می تواند از کتون ها(که در اثر شکسته شدن چربی ها بوجود می آید) برای تامین انرژی خود استفاده کند؛ که از آن برای کمک به درمان صرع در کودکانی که به دارو درمانی  پاسخ نمی دهند استفاده می شود.

خطرات رژیم اتکینز

 • کتوزیس

رژیم اتکینز می تواند منجر به کتوزیس شود. کتوزیس زمانی رخ می دهد که بدن مقدار کافی قند (گلوکز) برای سوختن و تبدیل آن به انرژی ندارد.

بنابراین بدن چربی های ذخیره شده را شکسته و به کتون ها تبدیل می کند که منجر به کتوزیس می شود. عوارض جانبی کتوزیس شامل تهوع، سر درد، خستگی ذهنی و بوی بد دهان می باشد.

 • یبوست، اسهال و حالت تهوع

رژیم های غذایی با کربوهیدرات کم منجر به کمبود مواد مغذی و فیبر در بدن می شوند که می تواند موجب مشکلاتی  از جمله یبوست، اسهال و حالت تهوع شود.

 • پوکی استخوان و سنگ کلیه

وقتی که رژیم غذایی شما حاوی مقدار زیاد پروتئین باشد ممکن است نسبت به حالت طبیعی،کلسیم بیشتری از طریق ادرار از بدن دفع شود و در نتیجه احتمالا فرد به پوکی استخوان و سنگ کلیه دچار می شود.

پیش از اقدام به گرفتن رژیم اتکینز یا هر نوع رژیم غذایی دیگر، لازم است درباره مفید یا مضر بودن آن رژیم برای شما ( با توجه به وضعیت جسمانی و عمل کردی بدنتان) با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

در غیر این صورت احتمال ابتلا به عوارض رژیم غذایی در شما افزایش می یابد.

مطالب مرتبط

Glucosamine

تاثیر گلوکوزامین در سلامت مفاصل

اطلاع رسانی به پزشک

چرا باید لیست داروها و مکمل‌های مصرفی خود را به پزشک ارائه دهید؟

نوشته روی بلیستر (ورقه) داروها نشانه چیست؟

نوشته روی بلیستر (ورقه) داروها نشانه چیست؟

The impacts of sugar

تاثیر مصرف شکر بر سلامتی

روز جهانی اهدای خون-سایت-02-min

روز جهانی اهدای خون