داروی ترکیبی خوراکی دیابت در کشور توسط محققان ایرانی تولید شد!

نویسنده:
اکتوورکو
تاریخ انتشار:
07 خرداد 1403
لانچ داروی دیابت اکتوورکو

متخصصان شرکت داروسازی اکتوورکو موفق به تولید نوعی داروی خوراکی ترکیبی دیابت شدند که برای کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ قابل استفاده است.

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، دیابت نوع ۲ که در گذشته به عنوان دیابت بزرگسالان شناخته می‌شد، حدود ۹۰ درصد موارد دیابت را تشکیل می‌دهد. این نوع دیابت با قند خون بالا، مقاومت به انسولین و کمبود نسبی انسولین مشخص می‌شود و در درجه اول در نتیجه چاقی و ورزش نکردن رخ می‌دهد. برخی از افراد از نظر ژنتیکی بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به آن هستند.

مدیرعامل شرکت داروسازی اکتوورکو اظهار داشت: داروی ترایتیس که ترکیبی از متفورمین، امپاگلیفلوزین و لیناگلیپتین است با سه مکانیسم اثر متفاوت، قند خون را در بیماران دیابتی کاهش می‌دهد. در تولید این دارو ترکیبی از تکنولوژی آزادسازی آهسته رهش و آزادسازی سریع برای مواد مؤثره دارو برای کنترل بهینه و طولانی قند خون در بیماران دیابتی استفاده شده است.

 

رضا کریمی مستوفی، با اشاره به آمارهای متفاوتی که از مبتلایان دیابت در کشور منتشر می‌شود، گفت: حداقل ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۰ سال کشور از بیماری دیابت رنج می‌برند و نزدیک به نیمی از این مبتلایان از این بیماری خود آگاه نیستند. امروزه، استفاده از داروهای ترکیبی با کمترین تعداد قرص مصرفی در روز و با اثربخشی بالا، تحولی بزرگ در کنترل بیماری دیابت ایجاد کرده و موفقیت درمان را افزایش داده است.

وی خاطرنشان کرد: امپاگلیفلوزین موجود در قرص ترایتیس با کاهش مرگ و میر ناشی از عوارض بیماری‌های قلبی-عروقی، نارسایی قلبی یا بیماری‌های کلیوی دیابتی همراه است. مصرف این دارو در افراد دیابتی می‌تواند ریسک مشکلات مربوط به نارسایی قلب و عروق و کلیه را کاهش دهد.

مدیرعامل داروسازی اکتوورکو با اشاره به تلاش‌های گسترده فناوران این شرکت برای مقابله با بیماری دیابت گفت: این مجموعه داروسازی پیش از این با تولید داروهایی از جمله گلوکوفاژ، امپاور، امپاور پلاس، دیپتا، دیپتا پلاس، سیگومت، گلایپاور، گلوداپ، گلوداپلاس، گلوکوانس، گلیستا، گلیکوور و … به درمان دیابت در کشور کمک کرده است.

مستوفی تصریح کرد: داروی ترایتیس که با فناوری روز در شرکت داروسازی اکتوورکو تولید شده است در اردیبهشت ماه سال جاری در دسترس بیماران دیابتی قرار گرفته است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در پایان با اشاره به تولید نزدیک به ۴۰۰ محصول دارویی در ۱۵ حوزه درمانی در این شرکت که طیف گسترده‌ای از داروهای بیماری‌های عمومی تا آنکولوژی و داروهای پرخطر، هورمونی و بیولوژیک را شامل می‌شود اظهار داشت: این مجموعه دارویی که در زمینه تولید مواد اولیه دارویی و مکمل‌ها هم فعالیت دارد در زمینه تولید داروهای شیمیایی و بیولوژیک برای کنترل و درمان بیماری‌های غیر واگیر برنامه‌های زیادی در دست اجرا دارد.

 

مطالب مرتبط

کنگره متخصصین زنان و زایمان

بیستمین کنگره متخصصین زنان و زایمان با هدف افزایش سطح دانش و علوم پزشکان برگزار شد

لانچ داروی دیابت اکتوورکو

داروی ترکیبی خوراکی دیابت در کشور توسط محققان ایرانی تولید شد!

لانچ داروی ترایتیس اکتوورکو

لانچ داروی ترایتیس اکتوورکو

پیام نهاله نراقی به مناسبت روز جهانی کارگر

گرامی‌داشت روز جهانی کارگر

برگزاری مسابقات فوتسال گروه دارویی اکتوورکو

برگزاری مسابقات فوتسال آقایان با شعار ” با هم برای سلامتی”