17 می؛ روز جهانی ” فشار خون بالا “

نویسنده:
تاریخ انتشار:
29 اردیبهشت 1403
روز جهانی فشار خون

17 ماه می میلادی روز جهانی " فشار خون بالا " است. این روز به منظور افزایش آگاهی عمومی درباره اهمیت سلامت قلب و عروق و کنترل فشار خون بالا نام‌گذاری شده است.

28 اردیبهشت ماه 1402 روز جهانی فشارخون بالا

آشنایی با داروهای فشار خون

برابر گزارش سازمان بهداشت جهانی، از هر 5 نفر مبتلا به فشار خون، 4 نفر به اندازه کافی درمان نمی‌شوند، اما اگر کشورها بتوانند پوشش مراقبت‌های بهداشتی-درمانی خود را افزایش دهند، می‌توان از 76 میلیون مرگ بین سال‌های 2023 تا 2050 جلوگیری کرد. فشار خون بالا از هر 3 بزرگسال در سراسر جهان یک نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

برابر آمارها، در ایران نیز حدود ۳۲ میلیون ایرانی به درجات مختلفی از فشار خون مبتلا هستند. فشارخون بالا یک بیماری شایع است که می‌تواند منجر به سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی قلبی، آسیب کلیه و بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر شود.

 

پیش‌تر هم دکتر رضا کریمی مستوفی، مدیرعامل مجموعه داروسازی اکتوورکو در خصوص عارضه فشار خون بالا اعلام کرده بود: حوادث قلبی عروقی در ساعات اولیه صبح که تعادل بعضی از هورمون‌های موجود در بدن به هم می‌خورد، بیشتر از ساعات دیگر اتفاق می‌افتد. عارضه فشار خون بالا در بیماران دیابتی (دارای قند خون بالای کنترل نشده) می‌تواند باعث آسیب به عروق کلیه و سلول‌های آن شود که آسیب دیدن این سلول‌ها در نهایت به بروز نارسایی کلیه منجر می‌شود.

 

افزایش فعالیت بدنی، غلبه بر استرس، رژیم غذایی سالم و استفاده منظم از داروهای تجویز شده توسط پزشک، از جمله راهکارهای مؤثر در کنترل فشار خون بالا هستند. درمان موثر فشارخون بالا منجر به حفاظت از سلامت قلب و عروق می‌شود.

 

انواع داروهای کاهش دهنده فشار خون اکتوورکو

یکی از اقدامات گروه دارویی اکتوورکو، تولید داروهای کاهش دهنده فشار خون بیماران است. از جمله داروهای تولیدی این حوزه می‌توان به آملوبر (آملودیپین)، اپرینسا (اپلرنون)، تلمیک اچ (تلمیسارتان/هیدروکلروتیازید)، والساکور (والسارتان) و والوسپ (آملودیپین/والسارتان) اشاره کرد.

در ادامه به معرفی داروهای قلبی عروقی کنترل‌کننده فشار خون گروه دارویی اکتوورکو می‌پردازیم.

 

  1. آملوبر (آملودیپین)

آملوبر نام تجاری دارویی به نام آملودیپین است که توسط کارخانه داروسازی اکتوورکو و تحت لیسانس KRKA اسلوونی تولید می‌شود. آملوبر (آملودیپین) یک داروی ضد آنژین قلبی و ضد فشار خون بالا می‌باشد که به دسته مسدود کننده‌های کانال کلسیم تعلق دارد.

 

2. اپرینسا (اپلرنون)

اپلرنون یک مهارکننده آلدوسترون است و موجب کاهش میزان احتباس آب و سدیم در بدن شده که درنتیجه، با کاهش فشارخون باعث پیشگیری از سکته‌های مغزی، حمله‌های قلبی و درگیری­های کلیوی می‌شود.

 

 

3) تلمیک اچ (تلمیسارتان/هیدروکلروتیازید)

تلمیک _ اچ نام تجاری دارویی با نام تلمیسارتان هیدروکلروتیازید است که توسط کارخانه داروسازی اکتوورکو تولید می‌شود. از مزیت‌های داروی تلمیسارتان/هیدروکلروتیازید اکتوورکو، کنترل دائمی  فشار خون به خصوص در زمان خواب شبانگاهی و ساعات آغازین صبح است. 

 

4) والساکور (والسارتان)

والساکور نام تجاری دارویی به نام والسارتان است که توسط کارخانه داروسازی اکتوورکو و تحت لیسانس KRKA اسلوونی تولید می‌شود. والساکور (والسارتان) یک داروی ضد فشار خون بالا و متعلق به دسته دارویی مهارکننده گیرنده آنژیوتانسین 2 است. 

 

5) والوسپ (آملودیپین/والسارتان)

والوسپ نام تجاری ترکیب دارویی آملودیپین و والسارتان است. والوسپ (آملودیپین/والسارتان) ترکیب یک مسدودکننده کانال کلسیم و یک مهارکننده گیرنده آنژیوتانسین 2 می‌باشد و به دسته داروهای ضد فشارخون بالا تعلق دارد. 

 

مطالب مرتبط

retinal-tear

پارگی شبکیه

Exercise-and-diabetes

ورزش و دیابت

chickenpox-part2

آبله مرغان(بخش دوم)

Gallstone

سنگ کیسه صفرا

Alopecia

آلوپسی آره آتا